Son tahminler dünya nüfusunun 7 milyara yaklaştığına işaret ediyor. Peki gezegen, bu nüfus artış hızına ne kadar dayanabilecek?

Bu soruyu, çevre konularındaki çalışmalarıyla tanınan Dünya İzleme Enstitüsü (World Watch Institute) nüfus uzmanı Robert Engelman'a yönelttik:


"Gezegenin besleyebileceği insan sayısı konusundaki tahminler, aslında şu anki nüfus olan 6,7 milyar kişinin epey altında yer alıyor. Ki bu rakamın birkaç yıl içinde 7 milyara çıkması bekleniyor. Bu durumda nüfusun daha da artması mümkün diyebiliriz. Ancak iklim değişikliğine yol açtığımızı biliyoruz. Çok temel ve çok önemli birtakım yaşamsal sistemleri kötü etkilediğimizi de biliyoruz. Örneğin su kaynakları, gıda üretim süreçleri, toprağın ve okyanusların temizliği gibi konular bunlar. Bu durumda nüfusun belki şimdikinden de çok yüksek noktalara çıkabileceğini bilsek de bunun önümüzdeki 100 yıl ve sonrasında sürdürülebilir olmayacağı gerçeğinin bizi kaygılandırması gerekiyor."


İsa Peygamber dönemindeki nüfus


Engelman'a göre, dünyanın şu anki nüfusu bile sürdürülemez boyutlarda:


"Şu anki yaşam şeklimizi sürdürmek için nüfusu istikrarlı bir yapıya kavuşturmamız faydalı olabilir. Örneğin İsa Peygamber döneminde ya da 1066'da İngiltere'deki Norman İstilası zamanında dünyada toplam 300 milyon civarında bir nüfus vardı. Ve bu rakam neredeyse 1000 yıl boyunca sabit kalmıştı. Nüfus tekrar bu istikrara kavuştuğunda iklim değişikliği ile mesela bu kadar mücadele etmeyeceğimiz kesin. Ancak tabii şu an itibariyle karşı karşıya olduğumuz sorunlar bile son derece fazla. Su kaynakları ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi sorunlar sadece gelişmiş ülkelerin değil aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerin de sorunu. Denizlerdeki avlanma ve balık türlerinin karşı karşıya olduğu tehditler de ayrı bir sorun."


bbc