Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Xürremiler Herekatı ve Babek
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Şirket ortakları nereden sigortalı olacak?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Şirket ortakları nereden sigortalı olacak?    Çarş. Kas. 17, 2010 11:03 pm

Şirket ortakları nereden sigortalı olacak?

> Mehmet F.
İlkdefa 25.03.1996 tarihinde bir limitet şirkette sigortalı olarak işebaşladım. Daha sonra 2004 yılında çalıştığım şirkete ortak oldum amaBağ-Kur’a kayıt yaptırmadım ve sigortalılığım devam etti. 30.05.2009tarihinde ortağı olduğum şirketten sigortalı çıkışım yapıldı.01.06.2009 tarihinde bir başka şirkette sigortalı oldum. Muhasebecimbana arada bir gün boşluk olduğu için Bağ-Kur’lu olmam gerektiğinisöyledi. Acaba söyledikleri doğru mu, ne yapmalıyım?

CEVAP:Sevgili okurlarım. Bilindiği gibi Türk sosyal güvenlik sistemi çiftesigortalılığa yer vermemiştir. Bu sebeple sigortalılar birden fazlanitelikte çalışmaya başlamışsa, yani hem şirket ortağı olup hem de birbaşka işyerinde hizmet akdine tabi çalışırsa geçerli olan önce başlayansigortalılıktır. Sizin de belirttiğiniz gibi önce 4/1-asigortalılığınız (eski adıyla SSK sigortalılığı) önce başladığı içindaha sonra şirkete ortak olmanız bu durumu değiştirmemiştir. Ne zamanki 4/1-a sigortalılığınız sona erer o zaman 4/1-b (Bağ-Kur)sigortalılığınız devreye girer.

Sigortalılıkta kesinti hali nedir?
Önceliklekesinti halinin ne olduğunu belirtmemiz lazım. Eskiden beriuygula-nageldiği üzere, SGK kesinti halini işyerinden ayrılmak olarakkabul etmiştir.
Bunun dışında kalan ay içinde hastalık sebebiyle30 günden az çalışma, işten çıkıldığı günü takip eden günde aynı ya dabir başka işyerinde yeniden çalışmaya başlama veyahut işten çıkıldığıtarihi takip eden günün hafta sonu ve resmi tatil gününe rastlaması vetatili takip eden günde işçinin aynı ya da bir başka işyerindeçalışmaya başlaması kesinti hali olarak değerlendirilmemiştir.
Birörnek vermemiz gerekirse; ay içinde 10 gün istirahat alan kişi aynı ay20 gün sigortalı bildirilmişse bu kesinti değildir. Yine 31 Marttarihinde işten çıkan 1 Nisan tarihinde işe başlamışsa bu durumdakesinti değildir.
30 Mayıs 2009 tarihinde işten çıkan kişi 1Haziran 2009 tarihinde işe girse 31 Mayıs 2009 tarihinde işe girmediğiiçin sigortalılığı kesintiye uğramış sayılmaz. Çünkü 31 Mayıs 2009 günüresmi tatil olan Pazar gününe rastlamaktadır. Kaldı ki, bu tarih tatilgününe rastlamamış olsa bile Mayıs ayında adınıza 30 gün primyatırıldığı için ayın 31’inde çalışmadığınız için kesintiye uğrama haliolarak değerlendirilmez. Çünkü o gün çalışmış olsaydınız bile adınızaödenecek prim yine 30 gün olacaktı.

Şirket ortakları kendi şirketinde SSK’lı olamaz
5510sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre 1Ekim 2008 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birincifıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde (eskiBağ-Kur’lu), kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden 4/1-a(SSK) sigortalısı olarak prim ödemesi olanların sigortalılıklarıkesintiye uğrayıncaya kadar geçerli olur.
Ancak bu kişilerinsigortalılıkları kesintiye uğramışsa bir daha asla 4/1-a sigortalısıolamazlar. Buna rağmen bu kişiler 4/1-a sigortalısı olarak bildirilsebile ileride bu sigortalığa ait primler 4/1-b sigortalığına aktarılır.
OkuyucumuzMehmet Bey 30 Mayıs 2009 tarihinde ortak olduğu işyerinden ayrılmasısebebiyle 31 Mayıs 2009 tarihinin hafta tatili olması dolayısıyla 1Haziran 2009 tarihindeki 4/1-a sigortalılığı geçerli olur. Bu nedenle4/1-b sigortalısı olmakla yükümlü tutulmaz.
Ancak Mehmet Bey aradakesinti olmasa bile bir daha kendi şirketinden 4/1-b sigortalısıolamaz. Çünkü 5510 sayılı Kanun kişileri ortağı olduğu şirketten 4/1-asigortalısı olmasını yasaklamış, sadece yasanın yürürlüğe girdiği 1Ekim 2008 tarihinden önce başlayan 4/1-a sigortalılıklarını kazanılmışhak olarak değerlendirdiği için geçerlilik tanımıştır.Bağ-Kur borçluları için sona doğru
Dahaönce de köşemizde açıkladığımız üzere, 5510 sayılı kanunun geçici 17.maddesi hükmüne göre 1 Ağustos tarihine kadar 30 Nisan 2008 tarihiöncesine 5 yıldan fazla prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarınınsigortalılıkları 30 Nisan 2008 tarihi itibariyle sonlandırılacak, 1Mayıs 2008 tarihi itibariyle yeniden sigortalılık başlatılacaktır.
Sigortalılığısonlandırılanlar ilerleyen dönemde ancak sonlandırılan tüm süreye aitprimleri ödemek suretiyle hizmetlerini canlandırabilecek, kısmi ödemedebulunamayacaklardır.
Ancak belirli bir süre 4/1-b sigortalıhizmetlerine ihtiyaç duyan sigortalıların 31 Temmuz tarihine kadarihtiyaçlarını karşılayan süreler için prim ödeyebilirler.
Örneğin;30 Nisan 2008 öncesine ait 10 yıl prim borcu olan 4/1-b sigortalısının3 yıl hizmete ihtiyacı varsa 31 Temmuz tarihine kadar 3 yıla ait primtutarını ödemesi halinde 3 yıl hizmete hak kazanabilecek, kalan 7 seneSGK tarafından borç sebebiyle silinecektir.
Şayet sigortalı 31Temmuz 2009 tarihine kadar ödemede bulunmaz ise bu tarihten sonraihtiyacı olan 3 seneye ait prim tutarlarını değil ancak 10 yıla aitprim tutarlarını ödemesi halinde hizmetleri canlanacaktır.

Türkiye / Şerif Akcan


ALINTIDIR

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Şirket ortakları nereden sigortalı olacak?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: