Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Ülkemizden bazı vergi manzaraları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Ülkemizden bazı vergi manzaraları   Çarş. Kas. 17, 2010 10:56 pm

VergiUsul Yasası'nın 227'nci maddesi gereği olarak, "Bu kanunda aksine hükümolmadıkça, bu kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebetve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki(kanıtlanması-belgelendirilmesi) mecburidir."
Ticariişlemlerde kullanılan en önemli belgeyse faturadır. Fatura, verilmesive alınması zorunlu bir belge olup, nihai tüketiciye yapılan satış veyasunulan hizmet tutarının 2009 yılında, 670 TL'yi aşmaması ve nihaitüketicinin de talep etmemesi halinde, yapılan iş veya satış, perakendesatış fişleri veya "makineli kasaların" vermiş oldukları fişlerlekanıtlanabilmektedir.
Konuyailişkin olarak Vergi Usul Yasası'nın 233'üncü maddesinde yer alandüzenleme gereği olarak, "Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancıbasit usulde tespit edenlerle defter tutmak mecburiyetinde olançiftçilerin fatura vermek mecburiyetinde olmadıkları satışları veyaptıkları işlerin bedelleri aşağıdaki vesikalardan herhangi biri ile"kanıtlanabilmektedir.
* Perakende satış fişleri,
* Makineli kasaların kayıt ruloları,
* Giriş ve yolcu taşıma biletleri,
Yukarıdasayılan belgelerin verilmesi ve kullanılması zorunlu olup, söz konusubelgelerin verilmemesi ve kullanılmaması halinde Vergi Usul Yasası'nın353'üncü maddesinin ikinci bendinde yazılı özel usulsüzlük cezasınınkesilmesi gerekmektedir.
Yasaldüzenleme gereği olarak perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihazlaverilen fiş, giriş ve yolcu taşıma bileti gibi belgelerle MaliyeBakanlığı tarafından düzenleme zorunluluğu getirilen belgelerindüzenlenmediğinin, kullanılmadığının, bulundurulmadığının tespitihalinde, her bir belge için 160 TL özel usulsüzlük cezasıkesilebilmektedir.
Ancakyine yasal düzenleme gereği olarak her bir belge nevine ilişkinkesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı, her bir tespit için 7.600TL'yi, bir takvim yılı içindeyse 76.000 TL'yi aşmayacaktır.
Diğeryandan, aynı yasanın birinci bendi hükmü gereği olarak da verilmesi vealınması zorunlu olan faturanın verilmemesi, alınmaması hallerinde devermeyenle almayana 160 TL'den az olmamak üzere faturanın üzerindeyazılması gereken meblağın yüzde 10'u nispetinde özel usulsüzlük cezasıkesilmektedir.
AncakVergi Usul Yasası içinde yer alan bu zorunluluklar ve kesilmesiöngörülen cezalar sadece yasa maddeleri olarak yazılı kalmakta,uygulamada idare de dahil olmak üzere bu mecburiyetlere uygundavranılmamaktadır.
Özellikletatil yörelerinde herhangi bir tüketiminiz için fiş ve fatura talepetmeniz halinde, alacağınız yanıtlar ülkemizde mevcut yasaların ve buyasalarda yer alan maddelerin ne kadar geçersiz olduğunu gözler önünesermektedir.
Örneğinbir tatil yöresinde otomobilinizi park etmeniz karşılığında sizdenalınan park ücreti için fiş istemeniz halinde, size verilen yanıt "Bizfişe tabi değiliz" şeklinde olursa ve bu otopark da kaymakamlıkbinasının karşısında ise şaşırmamak elde değildir.
Bazıyerlerde deniz üstüne kondurulan ve adına "loca" denilen şatafatlısalların günlüğü 500 ile 1.500 TL olan yerlerde bu işi yapanlarınfaturadan haberdar olmamalarından, bu işin denetimini yapacak olanGelir İdaresi Başkanlığı rahatsız olmuyorsa, ülkemizde artık vergicilikaçısından söylenecek bir sözün kalmadığını kabullenmek gerekmektedir.
Yıllardırülkemizde uygulanan ve dolaylı vergilere ağırlık veren vergipolitikaları sonucunda ve bu süre içinde de dolaysız vergilere önemverilmemesinden kaynaklanan rahatlık nedeniyle özellikle tatilyörelerinde artık Vergi Usul Yasası'nda yer alan belge düzeniyle belgekullanımına yönelik hükümlerin geçersiz ve uygulanamaz hale gelmesigerçekten düşündürücüdür.
2009yılında konuya ilişkin olarak eğer bir yurttaş sıfatıyla satınaldığınız bir mal veya yararlandığınız bir hizmet için belgeistediğinizde verilen yanıtlar çok net olmaktadır. Bu yanıtlar kısaca,"Biz bu belgeye tabi değiliz. Bu bölge turistiktir, burada böyle birşey yok" şeklinde olmaktadır.
Bilebildiğimizkadarıyla Sayın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayı içinde yapmışolduğu bir konuşmada, ülkemizde dolaysız vergilerin, toplan vergigelirleri içindeki oranının düşük olmasından yakınmıştı.
Yukarıdaaktarmış bulunduğumuz hallerde dolaysız vergilerin toplam vergigelirleri içindeki payının artırılmasına olanak yoktur. Çünkü yapılanişlemlerin kayda girmesini sağlayacak olan belge düzeni artık işlemezhale gelmiştir.
Ülkemizde zorunlu olarak alınanvergiler dışında artık kimse vergiye ilgi göstermemekte, bu bağlamda davar olan denetimsizlik, vergi bilincinin giderek azalmasına nedenolmaktadır. Ancak tüm bu olumsuzluklara karşın devletin vergiyeihtiyacı vardır.
Referans / Veysi Seviğ

ALINTI
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Ülkemizden bazı vergi manzaraları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bazı Kolay Kelimeler ( günlük hayatta kullanılan )

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: