Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN

AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi Digg  Sosyal yer imi Delicious  Sosyal yer imi Reddit  Sosyal yer imi Stumbleupon  Sosyal yer imi Slashdot  Sosyal yer imi Furl  Sosyal yer imi Yahoo  Sosyal yer imi Google  Sosyal yer imi Blinklist  Sosyal yer imi Blogmarks  Sosyal yer imi Technorati  

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Xürremiler Herekatı ve Babek
Bir Sarkisin Sen
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
Murat Yıldırım Burçin Terzioğlu Düğün resimleri
MerHaba MerHaba :)
Hiphop - Rap Müzik Şarkı Sözleri
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 

Tekstil sektörüne taşınma teşviki

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir

MesajKonu: Tekstil sektörüne taşınma teşviki   Çarş. Kas. 17, 2010 10:50 pm

Geçenyazımızda, bir yatırım teşvik aracı olarak "indirimli kurumlar vergisi"müessesesini irdelemiştik. Bugün de bir başka teşvik unsuru, tekstilsektörüne tanınan "taşınma teşviki" üzerinde duracağız.
KurumlarVergisi Kanunu'na 5838 sayılı kanunla eklenen geçici 4. maddeyle"münhasıran tekstil, konfeksiyon ve hazırgiyim, deri ve deri mamullerisektörlerinde faaliyette bulunanlardan üretim tesislerini BakanlarKurulu'nca belirlenen illere 31.12.2010 tarihine kadar nakleden veasgari 50 kişilik istihdam sağlayan mükelleflerin, bu illerdekiişletmelerinden sağladıkları kazançlar için nakil tarihini izleyenhesap döneminden itibaren beş yıl süreyle Kurumlar Vergisi oranınıyüzde 75'i geçmemek üzere indirimli olarak uygulatma konusunda BakanlarKurulu'na yetki verilmiştir". Kurumlar Vergisi Kanunu'na eklenen buhükümde, hükmün gelir vergisi mükellefleri için de geçerli olduğuayrıca vurgulanmıştır. Düzenleme 28.02.2009 tarihi itibariyle yürürlüğegirmiştir.
Dahasonra 5904 sayılı kanunla aktardığımız düzenlemedeki "münhasıran"ibaresinin, "31.12.2010 tarihine kadar Bakanlar Kurulu'nca belirlenenillerde münhasıran" olarak uygulanması gerektiği hükme bağlanmıştır.
BakanlarKurulu, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun geçici 4. maddesiyle verilenyetkisini 2009/15199 sayılı kararnameyle kullanarak, yukarıdabelirtilen taşınma desteğiyle ilgili belirlemeleri yapmıştır.
Buteşvikten aşağıda tablo olarak listelediğimiz illerde faaliyettebulunan Gelir veya Kurumlar Vergisi mükelleflerinden, "münhasırantekstil, konfeksiyon ve hazırgiyim, deri ve deri mamullerisektörlerinde faaliyette bulunanların" üretim tesislerini, aşağıdatabloda gösterdiğimiz illere taşıyanlar, bu teşviktenyararlanacaklardır. Burada önemli olan "münhasıran" kelimesidir. Eğermükellefin başkaca sektörlerde de faaliyetleri varsa, bu teşviktenyararlanması bize göre mümkün değildir.
Gerekanılan kararnamede gerekse kararnameyi esas alan 2009/1 sayılı HazineMüsteşarlığı Tebliği'nde işletmelerin taşınmasından söz edilmişse dekanun metnine göre, taşınanın "üretim tesisi" olması gerekmektedir.
Taşınılan yerde oluşturulacak üretim tesisinde asgari 50 kişinin istihdam edilmesi gerekmektedir.
Teşvikmevzuatı bu konuda pek çok noktada açık değildir. Örneğin bir şirketinbiri deri işleme, diğeri kumaş boya-apre olmak üzere iki fabrikasıvarsa, iki tesisini de birden mi taşıması gerektiği, yoksa teşviktenyararlanmak için üretim tesislerinden birini taşımanın yeterli olupolmayacağı, yaratılacak 50 kişilik istihdamın yeni istihdam mı olmasıgerektiği, yoksa eski yerde çalışanlardan taşınılan yere de gelerekçalışanların da bu sayıya dahil olup olmadığı belirsizdir. Bu sorularınyanıtları için, Maliye Bakanlığı'nın 5 aydır çıkaracağı tebliğibeklemek gerekmektedir.
Buteşvikten yararlanarak üretim tesislerini taşıyan mükelleflerin,taşınma tarihini izleyen hesap döneminden itibaren bu tesislerdensağlayacağı kazançları, 5 yıl süreyle yüzde 75 oranında indirimliolarak vergilenecektir. Örneğin bu mükellef, bir AŞ ise söz konusukazançları anılan süre içerisinde yüzde 5 oranındavergilendirilecektir.
Tekstilsektörüne taşınma konusunda tanınan teşvik sadece vergi oranındaindirimden ibaret değildir. Taşınma başkaca teşvik unsurlarıyla dadesteklenmiştir. Bu ilave teşvikler de şunlardır.
-Taşınma ile birlikte yapılacak ilave yatırımları da içeren teşvikbelgesi kapsamı yatırımlar için 2009/15199 sayılı kararname esaslarıçerçevesinde yatırım yeri tahsis edilebilecektir.
-Taşınan tesislerde çalışanların asgari ücrete denk düşen sigorta primiişveren hissesinin tamamı, taşınma tarihinden itibaren beş yıl süre ileHazine tarafından karşılanacaktır. Taşınmayla birlikte ilave yatırımyapılan hallerde, ilave yatırımın 31.12.2010 tarihinden önce başlamışolması koşuluyla bu yatırımlarda çalışan ilave personelin yedi yılsüreyle, asgarî ücrete tekabül eden sigorta primi işveren hissesinintamamı yine Hazinece karşılanacaktır.
-Tesislerin taşınma işleminin 2009 yılı sonuna kadar tamamlanmasıhâlinde taşınma giderleri yeminli mali müşavir raporuna istinadenbütçeden karşılanacaktır. Ancak burada avans uygulamasınındüşünülmemesi bir eksikliktir.
Tekstilişletmelerinin taşınması için bütün teşvik unsurları hemen hemendüşünülmüştür. Ancak bu teşvikte düşünülmeyen husus, taşınacakişletmelerin eski yerlerinde çalışanların yeni illere gitmekistemeyerek işten bu sebeple ayrılmaları halinde onlara ödenecek kıdemtazminatlarının mükelleflere getireceği yüklerdir. Bu sorun sanırım,taşınmak isteyenlerde sıkıntı yaratabilecek önemli bir unsurdur.

Taşınacak Tesislerin Bulunması Gereken İller
Adana,Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa,Çanakkale (Bozcaada, Gökçeada hariç), Denizli, Düzce, Edirne,Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Mersin,Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.

Tesislerin Taşınması Gereken İller
Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman,Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çanakkale (Bozcaada, Gökçeada ilçeleri),Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kastamonu, Çankırı,Giresun, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Sinop,Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van.

ALINTIDIR

Tekstil sektörüne taşınma teşviki
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası