Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Faturaya nasıl itiraz edilir?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Faturaya nasıl itiraz edilir?   Çarş. Kas. 17, 2010 10:35 pm

Faturaya nasıl itiraz edilir?

Fatura,satılan mal veya yapılan iş karşılığında düzenlenen bir belgedir.Fatura ticari bir belge olma özelliğinden dolayı, ticari hayatımızıdüzenleyen kurallar içinde önemli bir yer tutmaktadır. Satıcı vemüşteri arasındaki ticari ilişkiyi ispat etmek açısından faturanınönemi büyüktür. Fatura konusunda Vergi Usul Kanunu (VUK) ve TürkTicaret Kanunu'nda (TTK) çeşitli hükümler bulunmaktadır.
FATURANIN DÜZENLENME ZAMANI
VergiUsul Kanunu'nun 231/5. maddesinde, faturanın malın tesliminden ya dahizmetin yapılmasından itibaren yedi gün içinde düzenlenmesi gerektiğihükme bağlanmıştır. Bu süre geçtikten sonra düzenlenen faturalar, vergikanunları açısından hiç düzenlenmemiş sayılmaktadır.
Bu durumdakifaturalar için özel usulsüzlük cezası uygulanmaktadır. Uygulanacakceza, faturada yazılması gereken tutarın yüzde 10'udur. Cezanın altsınırı her bir fatura için 2009 yılında 160 TL olarak uygulanmaktadır.Yani, düzenlenmemiş sayılan faturada yazılı tutarın yüzde 10'unun dahaaz olması halinde 160 TL esas alınacaktır. Bir yıl içinde toplam olarakkesilecek ceza tutarı da 2009 yılı için 76 bin TL'den fazlaolamayacaktır.
Türk Ticaret Kanunu'nda faturanın düzenlenme zamanıkonusunda bir hüküm yer almıyor. TTK'ya göre fatura ne zamandüzenlenirse düzenlensin geçerli bir belge olma niteliğini devamettiriyor.
ADINA DÜZENLENEN KİŞİ EDER
Faturayaitiraz, TTK'nın 23. maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenmiştir. Sözüedilen fıkra aynen şöyledir; 'Bir faturayı alan kimse, aldığı tarihtenitibaren sekiz gün içinde münderecatı (içeriği) hakkında bir itirazdabulunmamışsa münderecatını (içeriğini) kabul etmiş sayılır.'
Faturayaitiraz hakkı, mal alan ya da iş yaptıran ve bunun karşılığında adınafatura düzenlenen kişiye aittir. Faturaya karşı alıcının sekiz günlükitiraz süresinin başlayabilmesi için, faturanın satıcı tarafındanalıcıya tebliğ edilmiş olması şarttır.
Bazı hallerde satıcıtarafından düzenlenen fatura, satılan maldan önce alıcının elinegeçebilir. Bu durumda, sekiz günlük itiraz süresi malın alıcının elinegeçtiği tarihten değil; faturanın teslim alındığı veya tebliğ edildiğitarihten itibaren işlemeye başlar.
SÜRESİNDE İTİRAZ ETMEMENİN SONUÇLARI
Faturayıalan kimse, aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde bir itirazdabulunmazsa fatura içeriğini kabul etmiş sayılıyor. Tebliğ edilenfaturaya sekiz gün içinde itiraz edilmemiş olması hali, faturada yazılımalın alıcıya teslim edildiğine delil teşkil etmez.
İtiraz etmemedurumu, sadece fiyat ve miktar yönünden faturanın kabulü anlamınageliyor. Alınan bir faturaya sekiz gün içinde itiraz edilmemesihalinde, o fatura içeriğinin kabul edilmiş sayılacağına ilişkin olanTTK'nın 23. maddesinin ikinci fıkra hükmü, sadece hukuken geçerliakitler hakkında uygulanabilmektedir. Batıl olan akitler için böyle birsonuç düşünülemez. Çünkü, doğuştan hükümsüz olan bir akit, faturayaitiraz edilmemekle geçerli hale dönüşemez.
İTİRAZIN ŞEKLİ DE ÖNEMLİ
Faturayakarşı itirazın ne şekilde yapılacağına ilişkin olarak TTK'da açık birhüküm yok. Bununla birlikte, itirazın ispat kolaylığı açısından noteraracılığıyla veya en azından iadeli taahhütlü gönderi ya da imzakarşılığı elden tebliğ ve telgraf şeklinde yapılması yerinde olacaktır.
Bizegöre en uygun ve doğru olanı, itirazın noter kanalıyla ya da iadelitaahhütlü mektupla yapılmasıdır. İtiraz şifahi (sözlü) olarak değil,yazılı olarak yapılmalı ve itiraz edilen hususlar açık bir şekildebelirtilmelidir. Faturaya yapılan itirazın hüküm ifade edebilmesi için,onu düzenleyen kişinin eline geçmesi gerekiyor.
AKLINIZDA BULUNSUN
Krizde kira artışı
Kiralarınekonomik nedenlerle ÜFE endeksindeki artış oranında artmayıp azaldığıdönemlerde, kiranın ÜFE artışı oranında artırılması isteği reddedilirve önceki dönemde ödenen kiraya hükmolunur.
Sorular ve cevaplar
Ne zaman emekli olurum?
01.01.1963doğumluyum. SSK ilk girişim 01.07.1981 ve toplam primim 195 gün.Bağ-Kur sigorta başlangıcım 23.05.1986 olup, halen devam ediyor.20.03.1983 tarihinde askere gittim ve 18 aylık askerlik süremi geçenyıl Bağ-Kur'a borçlanarak ödedim. Ne zaman emekli olurum? M. Çalı
195gün SSK, 18 aylık askerlik borçlanması ve sonrasında 23.05.1986'dabaşlayıp halen devam eden Bağ-Kur sigortalılığınıza göre 01.06.2002tarihi itibariyle prim ödeme gün sayınız 18 yıl 23 gün olup, 25 tamyılın dolmasına 6,5 yıldan fazla süre var. Buna göre de Bağ-Kur'dan(devredilen) emeklilik için 25 tam yıl prim günü ve 48 yaş koşullarınatabisiniz.
Bugün itibarıyla 25 tam yıl prim ödemiş olma şartınısağlıyorsunuz. Bundan sonra prim ödemeseniz de 48 yaşınızıdolduracağınız 01.01.2011 tarihinde emekliliğe hak kazanıyorsunuz.
[b]Emekli Sandığı'ndan aldığım yetim aylığı sorun yaratır mı?
2001yılında SSK'dan emekli oldum. Evli değilim. 2006 yılında kaybettiğimbabamdan (asker emeklisi) dolayı Emekli Sandığı'ndan yetim maaşıbağlandı. Bu doğru bir uygulama mıdır, ileride bir sorunla karşılaşırmıyım? Canan Aksoy
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel SağlıkSigortası Kanunu'nun geçici 4. maddesine göre, 1 Ekim 2008 tarihiitibarıyla 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na göre aylık, tazminat,harp malullüğü zammı, diğer ödemeler ve yardımlar ile 5454 sayılıKanun'a göre ek ödeme verilmekte olanlara, 5510 sayılı Kanun'layürürlükten kaldırılan hükümleri de dahil olmak üzere 5434 sayılıKanun'da kendileri için belirtilmiş olan şartları taşıdıkları sürecebunların ödenmesine devam edilecek. Aylıkların bağlanması, artırılması,azaltılması, kesilmesi, yeniden bağlanması hakkında da yine 5434 sayılıKanun hükümleri uygulanacak.
Babanızdan dolayı Emekli Sandığı'ndanbağlanan yetim aylığı 5434 sayılı Kanun'a göre ödenmekte olduğundan,evlenmediğiniz sürece almaya devam edersiniz. İleride hiçbir sorunla dakarşılaşmazsınız.
GÜNÜN SÖZÜ

'İnsan hatasını bir başkasına itiraf ettiğinde onu unutur. Fakat çoğu kez diğer kişi bunu unutmaz.'
NietzscheMetin Taş - Sezgin Özcan / Akşam

ALINTIDIR
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Faturaya nasıl itiraz edilir?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Evvabin namazı nedir, nasıl kılınır?
» SAÇ KESİMİ??

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: