Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Bir Sarkisin Sen
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Geçici vergide kabul edilmeyen düzeltme dava konus

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geçici vergide kabul edilmeyen düzeltme dava konus   Çarş. Kas. 17, 2010 10:33 pm

Geçicivergiden mahsup edilemeyen tutar, mükellefin diğer vergi borçlarınamahsup edilir. Bu mahsuplara rağmen kalan geçici vergi tutarı, o yılınsonuna kadar yazılı olarak talep edilmesi halinde tutar iade edilirveya talep red edilir.

SORU:2007 yılında ödemiş bulunduğumuz geçici vergiyi, Kurumlar Vergisibeyannamesi üzerinde indirim konusu yaparken eksik indirmişbulunuyoruz. Bu konuda vergi dairesine yapmış bulunduğumuz başvurudadüzeltme talep ettik. Ancak vergi dairesi bu isteğimizi reddetti. Budurumda nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir?[/b]

YANIT:Kurumlar Vergisi Yasası'nın 32/1 maddesi gereği olarak "KurumlarVergisi mükelleflerince (dar mükellefiyete tabi kurumlarda ticari vezirai kazançlarla sınırlı olarak) cari vergilendirme döneminin kurumlarvergisine mahsup edilmek üzere Gelir Vergisi Kanunu'nda belirtilenesaslara göre ve cari dönemin Kurumlar Vergisi oranında geçici vergiödenir. Tam mükellef kurumlar için geçerli olan esaslar, dar mükellefkurumlara da aynen uygulanır.
Dar mükellefiyette geçici vergi sadece ticari ve zirai kazançlarla sınırlı olarak uygulanmaktadır.
Diğeryandan Gelir Vergisi Yasası'nın "Geçici Vergi" başlıklı mükerrer120'nci maddesinde, ticari kazanç sahipleri (basit usuldevergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabının carivergilendirme döneminin Gelir Vergisi'ne mahsup edilmek üzere, sözüedilen yasanın ticari ve mesleki kazancın tespitine ilişkin hükümlerinegöre (indirim ve istisnalar ile Vergi Usul Yasası'nın değerlemeye aithükümleri dikkate alınarak) belirlenen ilgili hesap döneminin üçeraylık kazançları (42'nci madde kapsamına giren kazançlar ile noterlikgörevini ifa ile mükellef olanların bu işlerden sağladıkları kazançlarhariç) üzerinden 103'üncü maddede yer alan tarifenin ilk gelir dilimineuygulanan vergi oranında geçici vergi ödemeleri hususu hüküm altınaalınmıştır. Bu oran kurumlar için yüzde 20'dir.
Yasaldüzenleme gereği bir önceki takvim yılında üçer aylık dönemler halindetahakkuk ettirilerek tahsil edilen geçici vergi, yıllık beyannameüzerinden hesaplanan gelir veya Kurumlar Vergisi'nden mahsup edilir.Mahsup edilemeyen tutar, mükellefin diğer vergi borçlarına mahsupedilir. Bu mahsuplara rağmen kalan geçici vergi tutarı, o yılın sonunakadar yazılı olarak talep edilmesi halinde mükellefe red ve iade edilir.

Dava açılması mümkündür
Konuyailişkin olarak yayımlanan 252 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliğile yapılan açıklamalara göre, "Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer120'nci maddesinde, üçer aylık dönemler halinde tahakkuk ettirilerektahsil edilen geçici vergi, yıllık beyanname üzerinden hesaplanan GelirVergisi'nden mahsup edilecek, mahsup edilemeyen tutar ise mükellefindiğer vergi borçlarına mahsup edilebilecek, bu mahsuplara rağmen kalangeçici vergi tutarı ise o yılın sonuna kadar yazılı olarak talepedilmesi halinde mükellefe red ve iade edilecektir." Bu esaslarKurumlar Vergisi mükellefleri açısından da geçerlidir.
Ayrıcasözü edilen tebliğ uyarınca, "Mahsup sonucu iadesi gereken miktarınbulunması ve bu tutarın beyannamenin ilgili tablosuna yazılmış olması"halinde bu durum mükellefçe yapılmış iade istemi olarak kabuledilmektedir. Buna karşın yıllık beyannamenin ilgili tablosunda /satırında gösterilmeyen geçici verginin mahsuben veya nakden iadeedilebilmesi için ilgili yılın sonuna kadar yazılı olarak vergidairesine başvurulması gerekmektedir.
Mevcutdüzenlemeler çerçevesinde 2007 yılına ait olup, bu yıla ait KurumlarVergisi beyannamesinde eksik göstermiş bulunduğunuz ve bu nedenleilgili yılda beyannamede indirim konusu yapmadığınız geçici vergiyleilgili olarak süresi içerisinde mahsuben veyahut nakden iade istemindede bulunmadığınız geçici verginin size nakden veya mahsuben iadesiyapılamamıştır. Ancak vergi dairesinin red yazısına karşın durumu üstmakama şikâyet yoluyla iletmeniz, üst makamın vereceği red cevabınakarşı dava açmanız mümkün bulunmaktadır.(V. Seviğ)KİRACININ GAYRİMENKULE EKLEDİĞİ DEĞERLERİN KİRAYA VERENE BEDELSİZ TESLİMİ

SORU:Sahibi bulunduğum daireyi, uluslararası aracılık işi yapan birkuruluşa, dairenin onarımı ve tadilatı da dâhil olmak üzere belli birbedelle üç yıllığına kiraya vermiştim. Bu süre içerisinde kiracımıntahminen söz konusu dairenin onarım ve tadilatı için yüz bin TLcivarında gider yaptığını biliyorum. Söz konusu tadilat ve onarımkoşulları kira sözleşmesinde de yazılı bulunmaktadır. Kiracım 2007 yılısonunda dairemi tahliye etti. Ancak beni Maliye'den davetettiler, kiracımın yapmış olduğu bu harcamalarının neden beyanedilmediğini sordular. Ben durumu izah ettim. Fakat kiracımın yapmışolduğu bu harcamaların benim tarafından beyan edilmesi gereken gelirolduğu söylendi. Bu doğru mudur?

YANIT:Gelir Vergisi Yasası'nın 72 nci maddesinde kiracı tarafından,gayrimenkulü genişletecek veya iktisadi değerini devamlı surettearttıracak şekilde gayrimenkule eklenen kıymetler, kira süresininsonunda, bedelsiz olarak kiralayana devredildiğinde bu kıymetlerinemsal bedeli, devir tarihinde aynen tahsil edilmiş kira bedelisayılacağı hüküm altına alınmıştır. Söz konusu gayrimenkulün devrinin,bu kıymetin emsal bedelinden daha düşük bir fiyatla gerçekleşmesidurumunda da aradaki fark aynen tahsil edilen kira olarak kabuledilmektedir. Bu konuda emsal bedelinin sağlıklı bir biçimde tespitiiçin Vergi Usul Yasası'nın 267 inci maddesi uyarınca Takdir Komisyonunabaşvurmak gerekmektedir. Yasal düzenleme gereği kiracınızın size aitdaireyi tahliye ettiği yıla ait kira geliri beyanınıza size intikaleden yapılan işlerle ilgili bedelinde gayrimenkul sermaye iradı olarakeklemeniz gerekli iken bu gereksinimi yerine getirmediğiniz içinhakkınızda cezalı olarak vergi tarh edilebilecektir. (V. Seviğ)YARGI KARARLARINDASTOPAJ


1. Danıştay Vergi Dava Daireleri Genel Kurulu'nun 16.7.2007 tarih ve E.2006/226, K.2007/74 sayılı kararı;
"1996hesap dönemine ait hasılatın bir kısmının kayıt ve beyan dışıbırakılması nedeniyle takdir komisyonunca belirlenen matrah farkıüzerinden 1997/Nisan dönemi için re'sen takdir olunan gelir stopajvergisinin iptali talebi ile açılan davada, mahkemece davanın reddiyönünde ısrar kararı verilmişse de 1997/Nisan dönemi gelir stopajvergisinin zamanaşımı süresinin ilgili olduğu kurum kazancının aitolduğu dönem dikkate alınarak hesaplanması gerekir. Bu durumda, davayakonu gelir stopaj vergisinin zamanaşımı süresi 31.12.2001 tarihiitibariyle dolmuşken, 13.2.2002 tarihi itibariyle yapılan takdirkomisyonuna başvurulması neticesinde yapılan tarhiyatın zamanaşımındadolayı terkini gerekirken, davanın reddi yönündeki ısrar kararı hukukauygun değildir."

2. Danıştay Vergi Dava Daireleri Genel Kurulu'nun 30.3.2007 tarih ve E.2006/364, K.2007/120 sayılı kararı;
"Kurumhesap ve işlemlerinin, kurum kazancının doğru olarak saptandığınıgösterdiği hallerde, söz konusu kazancın ortaklara kâr payı olarakdağıtıldığının kanıtlanması yükümlülüğü idareye aitse de kurumkazancının sahte gider faturası kullanılmak suretiyle gizlendiğinintespiti halinde kayıt dışı bırakılan söz konusu kazancın dağıtılmayarakkurum bünyesinde bırakıldığını ispatlama yükümlülüğü bu defa davacıyadüşer. Kaldı ki böyle bir kazancın dağıtılabilir hale gelmesi için,dağıtım kararı alınmasına olanak bulunmadığı açıktır. Bu sebeple,davacının kar dağıtımının yapılmadığı yönündeki iddiasının kanıtlamasıiçin gerekli belgeler istenerek elde edilecek bilgilere göre kararverilmesi gerekirken, kayıt dışı kazancın ortaklara dağıtıldığı yönündetespitin olmadığı gerekçesiyle Gelir Stopaj Vergisi tarhiyatınınterkini yönündeki mahkeme ısrar kararı hukuka uygun değildir."

3. Danıştay 4. Dairesi'nin E.2007/3348, K.2008/2305 sayı ve 12.6.2008 tarihli kararı;
"Üsthakkı tesisi, belirli bir süre ile sınırlı olmak üzere arazinin altınınve/veya üstünün yapı yapılması ve/veya mevcut bir yapının muhafazaedilmesi yetkisinin devri niteliğinde söz konusu arazinin kullanımınarıza gösterilmesi halidir. Bu sebeple üst hakkı tesisi, satış gibimülkiyet nakli sağlamamaktadır. Üst hakkı kurulması işlemi, birtaşınmazın kiralanması niteliğinde olup, hak tesis bedeli üzerindenGVK'nın 94/5-b bendi uyarınca gelir vergisi tevkifatı yapılmasıgerekir. Bu nedenle, dava konusu işlemi satış olarak nitelendirerekdavaya konu gelir vergisi tevkifatının terkini yönündeki mahkeme kararıhukuka uygun değildir."
ÖZELGELERDE


ŞÜPHELİ DEĞERSİZ ALACAK
1. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 14.11.2005 tarih ve 1810 sayılı özelgesi[/b]
"Biralacağın değersiz alacak olarak kabul edilebilmesi için söz konusualacağın uzun bir süre tahsil edilememiş olması yeterli değildir. Sözkonusu alacağın tahsil imkânsızlığını gösteren bir mahkeme kararınaveya resmi bir belgeye dayanması gerekir. Şüpheli alacak ise nitelikitibariyle tahsili şüpheli olan, fakat değersiz hale gelip gelmediğikesin olarak bilinemeyen, buna karşın kısmen tahsil olanağı kalmayanalacaklardır. Bir alacağın şüpheli alacak kabul edilebilmesi içinayrıca bu alacak tutarının dava ve icra takibine konu edilmeyedeğmeyecek kadar küçük olması gerekir. Alacağın küçüklüğünündeğerlendirmesinin ise hem her bir alacak için ayrı ayrı hem de sözkonusu alacakların toplam değeri üzerinden yapılır. Bu açıklamalarla,şirket tarafından taahhütlü mektupla talep edilmesine rağmen ödenmeyenher bir müşteri itibariyle 30-60 TL arasında değişen toplam tutarı1.161.541,54 YTL olan alacak için şüpheli alacak karşılığı ayrılmasımümkün değildir."

2. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 16.2.2009 tarih ve 243 sayılı özelgesi;
"Yurtdışındaolan alacakların şüpheli hale geldiğinin ispatı için, ticari iş yapılanfirmanın mukim olduğu ülkenin mahkemelerinde dava açılması ve icratakibinde bulunulması gerekir. Ayrıca söz konusu döviz cinsindenalacakların dönem sonu değerlemesinde oluşan kur farkları içinde asılalacağa bağlı olarak şüpheli alacak karşılığı ayrılması mümkündür.Açıklanan sebeplerle, 31.12.2008 tarih itibariyle yurtdışında mukim birşirketten olan alacak için söz konusu firmanın mukim olduğu ülkedealacağın tahsili için dava açma / icraya başvurma durumu söz konusuolmadığından bu tarihte söz konusu alacak için şüpheli alacak karşılığıayrılması mümkün değildir."

3. İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 2.3.2007 tarih ve 660 sayılı özelgesi;
"Alacakiçin şüpheli hale geldiği yılda karşılık ayrılmaması halinde, sonrakiyıllarda karşılık ayrılması mümkün değildir. Vadesi gelmeyenalacakların ise şüpheli alacak kapsamında değerlendirilmesi söz konusudeğildir."

4. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 11.3.2009 tarih ve 7698 sayılı özelgesi;
"Biralacak için şüpheli alacak karşılığı ayrılabilmesi için ilk olarak sözkonusu alacağın ticari veya zirai kazancın elde edilmesiyle ilgiliolması gerekir. Ayrıca, varlığı süren bir borçluluk ilişkisiningerektiği de açıktır. Şirketin şube müdürünün şirketi adınamüşterilerine teslim ettiği ürünlere ait bedelleri tahsil etmesinerağmen şirkete aktarmaması şeklinde gelişen dolandırıcılık olayındaşirket, mağdur etmemek için müşteriler haklarındaki yasal takiplerisürdürmemiş, bununla beraber şube müdürü hakkında dolandırıcılık davaaçılması yönünde suç duyurusunda bulunmuştur. Böyle bir durumda şirketve müşterileri arasında ödeme yapılmış olmasından dolayı ticari anlamdaalacak borç ilişkisi sona ermiştir. Bu durumda şüpheli hale gelen biralacaktan söz edilemez. Bu arada, emtianın hırsızlık, dolandırıcılık vebenzeri nedenlerle işletmeden çıkması faaliyetin normal icabı haricindemeydana geldiğinden, söz konusu tutarın gider olarak dikkate alınmasıda mümkün değildir."

5. Konya Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 25.6.2009 tarih ve 739 sayılı özelgesi;
"Şüphelialacaklara karşılık ayrılabilmesi için karşılık ayrılacak alacağın,ticari ve zirai faaliyetin elde edilmesi veya idam ettirilmesi ileilgili olması diğer bir ifade ile daha önceden hasılat hesaplarınaintikal ettirilmiş olması gerekir. Bu sebeple, çiftçilere verilenavanslardan tahsil edilemeyen, dava ya da icra yoluyla takip edilenalacaklar için karşılık ayrılması ve vergi matrahının tespitinde giderolarak dikkate alınması mümkün değildir."

SÖZÜN ÖZÜ
"İyi oyuncular bulmak kolaydır, zor olan onları birlikte oynatabilmektir."
C. StengelReferans / Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz.

ALINTIDIR
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Geçici vergide kabul edilmeyen düzeltme dava konus
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: