Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN

AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi Digg  Sosyal yer imi Delicious  Sosyal yer imi Reddit  Sosyal yer imi Stumbleupon  Sosyal yer imi Slashdot  Sosyal yer imi Furl  Sosyal yer imi Yahoo  Sosyal yer imi Google  Sosyal yer imi Blinklist  Sosyal yer imi Blogmarks  Sosyal yer imi Technorati  

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Xürremiler Herekatı ve Babek
Bir Sarkisin Sen
Azerbaycan Bayragi
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
Murat Yıldırım Burçin Terzioğlu Düğün resimleri
MerHaba MerHaba :)
Hiphop - Rap Müzik Şarkı Sözleri
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 

Vergi borçlularının açıklanması yasal mı?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218

MesajKonu: Vergi borçlularının açıklanması yasal mı?   Çarş. Kas. 17, 2010 7:01 pm

Maliye Bakanlığı, 2009 sonu itibariyle vadesi geçtiği halde 30 Haziran 2010 tarihine kadar ödenmeyen 150 bin lira ve üzerindeki vergi borç ve cezalarını teşhir edeceğini açıkladı. Açıklamaya göre listeler vergi dairelerine asılacak. Bu listeler, 15 Temmuz-15 Ağustos sürecinde vergi dairelerinde asılı kalacak, 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren de Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacak. Maliye Bakanlığı'nın konuya ilişkin Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, 2 Temmuz 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.
Tebliğe göre, listeler hazırlanırken, 31 Aralık 2009 itibarıyla vadesi geçtiği halde 30 Haziran 2010 tarihi itibarıyla ödenmeyen vergi ve cezalar ile 1 Haziran 2009-31 Mayıs 2010 tarihleri arasında kesinleşen tarhiyatlar dikkate alındı.
AÇIKLAMA HUKUKA
UYGUN MU?
Vergi borçluları açıklandığında haber peşinde koşanların konun uzmanlarına ilk soracağı soru, açıklamanın hukuka uygun olup olmadığı yönünde olacaktır. Biz de sevabımıza konu hakkında bildiklerimizi açıklayalım istedik.
Vergi ile ilgili işlem ve açıklamalarda mükellef hakları devreye giriyor. Vergi koyma devlet açısından anayasal bir hak ise; devlete vergi verme borcu olan mükelleflerin de birtakım hakları bulunuyor. Bu haklardan bir de mükellefin 'vergi mahremiyetinin' korunması hakkıdır.
Vergi mahremiyeti; vergileme süreciyle ilgili olarak ortaya çıkan ve vergileme ilişkisi içinde öğrenilen bilgilerin, mükellefler ile bilgi sahibi kişiler arasında gizli kalması ve üçüncü şahıslara açıklanmaması gerektiğini ifade ediyor.
Vergi işlemleri nedeniyle öğrenilen bilgilerin açıklanması, mükellefi maddi manevi zarara sokabileceği gibi vergi idaresine karşı olan güvenlerinin sarsılmasına da neden olur. Bu nedenle de vergi kanunlarında yer verilen hükümlerle mükelleflerin vergi mahremiyetleri korunmuş, bu mahremiyeti ihlal edenler hakkında da şikayete bağlı olarak cezai yaptırım öngörülmüştür. (Ayrıntılı bilgi için Bkz. Fatma TAŞ, Vergi Mahremiyetinin İhlali Suçu, Yaklaşım Yayınları, www.yaklasim.com)
VERGİ MAHREMİYETİ NEDİR?
Vergi Usul Kanununun 5. maddesinin bir ve ikinci fıkralarına göre;
'Vergi muameleleri ve incelemeleri ile uğraşan memurlar,
Vergi mahkemeleri, bölge idare mahkemeleri ve Danıştayda görevli olanlar,
Vergi kanunlarına göre kurulan komisyonlara iştirak edenler,
Vergi işlerinde kullanılan bilirkişiler, görevleri dolayısıyla, mükellefin ve mükellefle ilgili kimselerin şahıslarına, muamele ve hesap durumlarına, işlerine, işletmelerine, servetlerine veya mesleklerine mütaallik olmak üzere öğrendikleri sırları veya gizli kalması lazım gelen diğer hususları ifşa edemezler ve kendilerinin veya üçüncü şahısların nef'ine kullanamazlar.
Bu yasak, yukarıda belirtilen kimseler, bu görevlerinden ayrılsalar da devam eder.'
Vergi mahremiyetinin istisnaları ise yine aynı madde de sayılmış olup, gelir ve kurumlar vergisi matrahları ile bu matrahlar üzerinden hesaplanan vergilerin ilanı, mükelleflerin vadesi geçtiği halde ödenmemiş vergi ve ceza tutarlarının açıklanması, adli ve idari soruşturma yapan kamu görevlilerine bilgi ve belge verilmesi, kanunla kurulan mesleki teşekkül, birlik ve odalara bilgi verilmesi ve vergi levhası asılması, vergi mahremiyetinin ihlali anlamına gelmiyor.
Yani, vergi borçlularının açıklanması vergi mahremiyetinin ihlali kapsamına girmiyor. Ancak, bu açıklamayı kullanarak haber ve yorum yapanların dikkat etmesi gereken ince bir nokta var. Bu konuda uzman olmaksızın haber ve yorum yapacak olanların okumasını öneririz. Bu konuyu da izleyen günlerde ele alacağız.
Başvurduğunuz bankaya itiraz etmeniz gerekiyor
KÖŞENİZİ ilgi ile takip ediyorum. Yıllardır beraber büyüdüğüm bir arkadaşımın ihtiyacını görmek için bankadan kredi kullandım. Arkadaşımım askerlik borçlanması ve bazı borçlarını kapatması ve yuvasının dağılmaması için yardımcı olmak istemiştim. Arkadaşım borçlarını bir süre düzenli olarak ödedi ve ödeme ile ilgili makbuzları da bana gönderiyordu. Sonradan öğrendik ki, borcun tamamı bitmeden evini taşıyıp gitmiş. Borç takibe düşmüş ve Merkez Bankası'na ismim bildirilmiş. Emekli maaşımdan kesiti yapılarak borcu ödemeye başladım. Son çıkan sicil affını değerlendirerek borcumun tamamını kapattım. Bir süre sonra kredi kartı almak için bankaya başvuruda bulundum. Banka temerrüde düştüğüm gerekçesiyle talebimi geri çevirdi. Sizden Kredi Referans Sistemi'nin adresini ve yapmam gerekeni bildirmenizi rica ediyorum. Erdal C.
Öncelikle belirtmek gerekir ki, bu konudaki kayıtlar Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından tutuluyor. Bu kuruluşun web adresinden de ( http://www.kkb.com.tr ) bilgi almanız mümkün. KKB A.Ş.'nin soruna konu olan kayıt ya da kayıtlar hakkında, telefonla, e-posta mesajı ya da faksla yapılacak başvurular üzerine bilgi verme olanağı ve yetkisi bulunmuyor.
Yapmanız gerekene gelince, başvuruda bulunduğunuz şube yetkilisine giderek 'Müşteri İtirazları Değerlendirme Sistemi' (MİDES) aracılığıyla hakkınızdaki kaydın gerçek durumunu öğrenmek istediğinizi bildirmenizdir. Bu hizmet Kredi Kayıt Bürosu tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Eğer başvuruda bulunduğunuz şube yetkilisi MİDES hakkında bilgi sahibi olmadığını söylüyorsa, ilgili kurumun web adresinden konu ile ilgili açıklamayı kendilerine göstermeniz gerekiyor.
AKLINIZDA BULUNSUN
Trafik kazalarında tazminat talebi
TRAFİK kazasında ölenin mali desteğinden yoksun kalanlar, trafik sigortasından destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler. Ölen araç sürücüsünün tam kusurlu olması halinde destekten yoksun kalma tazminatı ödenmesi söz konusu değildir. Destekten yoksun kalma tazminatı verilmesi söz konusu olan durumlarda istenebilecek tazminatın üst sınırı, kendisine destek sağlayacak kişinin sahibi olduğu hak kadardır.
GÜNÜN SÖZÜ
'Zorluklar ne kadar büyük olursa onların altından kalkmakla erişilecek ihtişam da o derece parlak olur. Usta kaptanlar, maharetlerini ve saygınlıklarını, atlatmış oldukları fırtınalarla elde etmişlerdir.' Epiktetos
Akşam / Metin Taş - Sezgin ÖzcanALINTI HABER

Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii

Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası