Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN

AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi Digg  Sosyal yer imi Delicious  Sosyal yer imi Reddit  Sosyal yer imi Stumbleupon  Sosyal yer imi Slashdot  Sosyal yer imi Furl  Sosyal yer imi Yahoo  Sosyal yer imi Google  Sosyal yer imi Blinklist  Sosyal yer imi Blogmarks  Sosyal yer imi Technorati  

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Xürremiler Herekatı ve Babek
Bir Sarkisin Sen
Azerbaycan Bayragi
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
Murat Yıldırım Burçin Terzioğlu Düğün resimleri
MerHaba MerHaba :)
Hiphop - Rap Müzik Şarkı Sözleri
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 

Askerlik borçlanması

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218

MesajKonu: Askerlik borçlanması   Çarş. Kas. 17, 2010 6:49 pm

Askerlik borçlanmasıOkuyucularımız, birey boyutlu ekonominin en önemli unsurlarından biri olan "emekli aylığı" olarak bilinen aylık sosyal güvenlik maaşını temin edebilmek için çeşitli hizmet birleştirilmesi ve borçlanması unsurlarını kullanmaktadırlar. Ve buna akılcı bir yaklaşım çabası hâkimdir. Yazılarımda yer verdiğim okuyucu sorularını dikkatlice incelediğimizde, bu "akılcı yaklaşım çabası" hemen tespit edilebiliyor. Askerlik borçlanması da bu anlamda oldukça etkin bir rol üstlenebiliyor. Yazıma bir okuyucumun askerlik borçlanması sorusuna cevapla başlıyorum.Babam, bir sene önce emekli olmak için askerlik süresinin ne kadarını borçlansın?Özkan ALTUĞ: Tahsin Bey, ben, size babamın emeklilik durumu için bir şeyler sormak istiyorum. Babam, 05.07.1963 doğumlu ve SSK'lı olarak çalışıyor. İşe ilk giriş tarihi, 03.03.1986'dır. Askerliğini sigorta başlangıç tarihinden önce, 1983-1985 yılları arasında 20 ay olmak üzere yapmıştır. Şu andaki SSK toplam prim gün sayısı 5320 gündür. Emeklilik yaşı için gereken süre, 05.07.2012 yılıdır. Size sorum: acaba babam askerlik süresinin ne kadarını yatırdığı takdirde 1 sene daha erken emekli olabilir?C: Okuyucum, babası için askerlik süresinin 9 ay 11 gün ya da 10 aylık kadarını yatırması halinde 1 sene daha erken emekli olabilecektir. Bu askerlik borçlanmasını yaparak ödediğinde, işe giriş tarihi, 22.05.1985 tarihi ve öncesine çekilmiş olacak ve 25 yıllık sigortalılık süresini, 48 yaşını ve 5225 prim ödeme gün sayısının tamamlanmasıyla SGK'dan emeklilik talep edilebilecektir. Yapılan hesaplamaya göre, okuyucumun babası, 5225 prim ödeme gün sayısının tamamlanmış bulunduğundan, 25 yıllık sigortalılık süresini de en geç (9 ay 11 gün askerlik borçlanmasıyla) 22.05.2010 tarihinde tamamlamış olacağından; 48 yaşını da 05.07.2011 tarihinde tamamlayabileceğinden, bu tarih itibariyle SGK'dan emekliliğini talep edebilecektir.Daha önce istifa ile ayrılmama rağmen kıdem tazminatımı alabilir miyim?Mert Alper GÜNER: Tahsin Bey, 15 yıllık sigortalıyım. 5100 çalışma gününü doldurdum. 15 gün önce çalıştığım özel şirketten kendi isteğimle ayrıldım. Ancak kıdem tazminatı hakkım olduğunu bilmiyordum. Temmuz 2010 ayı başı itibariyle SGK'dan gerekli yazıyı çıkardım ve eski işyerime kıdem tazminatımın ödenmesi ile ilgili başvurdum, ancak olumsuz yanıt aldım. Bu durumda kısaca ne yapmam gerekir? Kıdem tazminatı hakkım baki midir?C: Okuyucum, önce "kıdem tazminatı alabilir" yazısını SGK ilgili biriminden alıp kıdem tazminatı almak için işten ayrılsa ve işverenden kıdem tazminatının ödenmesini isteseydi, o zaman kıdem tazminatını alabilecekti. Bu durumda alabilme şartları oluşmamıştır. Ancak isabetli olacağını düşünmüyorum, ama kaybetmeyi göze alarak görevli iş mahkemesinde dava açarak kıdem tazminatını talep etme tercihini yapması mümkündür. Yaşı beklerken ibaresini nasıl anlayalım?Özkan TUNÇ: Sayın Hocam, 20 Nisan ve 5 Temmuz 2010 tarihli kıdem tazminatı ile ilgili yazınızı okudum. 15 yıllık sigortalık süresi içinde 3600 gün prim ödeyenlerin yaşı beklerken ibaresini anlayamadım. Çünkü şu anda 3600 prim gün sayısı ile emekli olunmuyor ki günü bekleyelim. Mesela ben 5900 prim günümü doldurduktan sonra yaşımı beklemem gerekiyor. Bu noktayı anlayamadım. Aydınlatırsanız sevinirim. C: Okuyucum, daha önceki yazılarımı incelediğinde bu kavramın anlamını anlayabilecektir. Ancak şu kadarını söyleyeyim. Yaşı beklerken ibaresini normal yaşlılık aylığı ve kısmî yaşlılık aylığında farklı sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş kriterleri geçerli olduğundan; bu farklılığa göre anlamak ve uygulamak gerekmektedir.İşçinin iş sözleşmesini haklı nedenle feshinden doğan hakları nelerdir? Nuran ÖZDERYA: 22.10.2007-21.05.2010 yılları arasında İstanbul'da bir özel hastanenin laboratuar bölümünde laborant olarak çalışmaktaydım. Son bir yıl maaş ödemelerinde sürekli olarak iki-üç ay kadar gecikme yaşadığımız için haklı nedenle iş akdini akdimi feshettim. Maaşlarımızı banka ve elden olmak şartıyla iki kerede alıyorduk. Bankadan almamız gerek maaş resmi oluşundan dolayı ona bir şey yapamıyorlar. Fakat elden almamız gereken nöbet ücretleri ve maaşımızın bir kısmına el koydular. Vermemelerini sebebi ise bütün haklarımı aldığıma hiçbir alacağım kalmamıştır" diyerek ibraname imzalatmak istediler. İbranameyi imzalarsak elden alacağımız maaşımızı verebileceklerini söylüyorlar. Benimle birlikte aynı durumda olan aynı bölümden biri, yine laborant, diğeri tıbbî sekreter. İki arkadaşımda aynı sorunla karşı karşıya. Zaten laborant arkadaşımla aynı anda iş akdimizi feshettik. Haklarımız nelerdir?C: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, bu yıl, Türkiye bazında sağlık sektöründe ve özellikle hastanelerde genel teftiş uygulamasına başlamış bulunmaktadır. Eğer 4857 sayılı İş Kanunu'nun 24/II-e,f maddesi uyarınca haklı fesih yapmamış olsalardı, belki bu sorunları, çalışmaları sırasında da çözülebilecekti. Ancak hemen belirttiğim üzere, okuyucumun sorusunda yer alan işverenlik uygulaması, bu davranışa uğrayan işçilere haklı fesih hakkı vermektedir. Bu durumda olan okuyucum ve arkadaşları, ÇSGB İş Teftiş İstanbul Grup Başkanlığı'nda görev yapan Bakanlık İş Müfettişleri tarafından da durumlarının incelenebilmesi için, ÇSGB İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne talepleriyle ilgili dilekçelerini vermelidirler. Bu dilekçelerine verilecek cevap doğrultusunda, işverenliğin uygulamasına göre, yargıya gidip gitmemeye karar vermelidirler.
Tahsin Sınav / Yeni Şafak

ALINTIDIR

Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii

Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg

Askerlik borçlanması
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası