Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Gayrimenkul hasılatında ödenen tazminatlar

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin
avatar

Üyelik tarihi : 27/03/10

Mesaj Sayısı : 6713

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218


MesajKonu: Gayrimenkul hasılatında ödenen tazminatlar   Çarş. Kas. 17, 2010 6:24 pm

Gayrimenkul hasılatında ödenen tazminatlar

16.07.2010| Veysi Seviğ|Referans

Gayrimenkul sermaye iratlarında gayri safi hasıla, aynı yasanın 70'inci maddesinde yazılı mal ve hakların kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde, o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakden veya aynen tahsil edilen kira bedellerinin tutarıdır. Bu tutardan indirim konusu yapılacak giderler, yasanın 74'üncü maddesinde sayılmak suretiyle belirlenmiş bulunmaktadır. Gelir Vergisi Yasası'nın 74'üncü maddesinde hükme bağlandığı üzere, "Mükellefler, hakları kiraya verenler hariç olmak üzere hasılatlarından yüzde 25'ini götürü olarak indirebilecekleri gibi aynı yasa maddesinde sayılmak suretiyle belirlenmiş bulunan gerçek giderlerini indirim konusu yapmak suretiyle safi hasılatı tespit etme hakkına sahip bulunmaktadırlar. Bu bağlamda mükellefler, gayrimenkul sermaye iradında, gerçek gider usulü ile götürü gider usulü arasında seçim yapmak durumundadırlar."
Götürü gider uygulamasında idareye durumu önceden bildirme yükümlülüğü yoktur. Ancak götürü gider usulünü seçen mükellefler bu usulden iki yıl süre ile gerçek gider indirim usulüne geçemezler.
Yasal düzenleme gereği götürü gider usulü, haklardan elde edilen gelirler dışında bütün gayrimenkul sermaye iratları için geçerlidir. Ancak gayrimenkul üzerinde intifa hakkına sahip olanların da götürü gider usulünü tercih edebilmesi mümkündür.
Gerçek gider indiriminde yer alan bir indirim konusu uygulamada tam anlamı ile duraksama yaratmaktadır. Şöyle ki;
Gelir Vergisi Yasası'nın 74/11'inci maddesi gereği olarak ‘Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak mukavelenameye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar' safi kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilmektedir.
Buna göre, örneğin tahliye davası nedeniyle kiracıya ödenen tazminat safi gayrimenkul sermaye iradının tespiti sırasında indirim konusu yapılabilmektedir. Ancak yükümlünün kişisel kusurundan kaynaklanan zarar, ziyan ve tazminatlar yasaya, ilama veya sözleşmeye dayansa dahi hasılattan indirilememektedir. Bu bağlamda kiraya verilen gayrimenkulün, onarılması sırasında komşu meskene zarar verilmesi ve mahkeme kararına göre tazminat ödenmesi durumunda söz konusu tazminat tutarı gider olarak dikkate alınmaz, dolayısıyla safi kazancın tespitinde indirim konusu yapılamaz.
Burada üzerinde durulması gereken önemli bir konu da indirim konusu yapılabilecek bu tür giderlerin doğrudan bu giderin yapılması ile ilgili gayrimenkulden elde edilen hasılattan indirim konusu yapılabilmesi özelliğidir.
Başka bir anlatımla gayrimenkuller için yapılan harcamaların kira gelirlerinden indirim konusu yapılabilmesi için mutlak suretle gider yapılan gayrimenkulün, giderin yapıldığı yılda mükellefe kira geliri sağlamış olması gerekmektedir. Bu bağlamda da örneğin gayrimenkul sahibinin kendisinin ikametgâh olarak kullandığı daire için yapmış olduğu harcamaları, kiraya vermiş bulunduğu gayrimenkullerden elde etmiş bulunduğu kira gelirlerinden indirim konusu yapması mümkün değildir.
Mukavelenameye, ilam veya kanun emrine istinaden ödenmeyen rızaen ödenen tazminatların elde edilen kira hasılatından indirilmesi mümkün değildir. Buna göre mukavelenameye dayanılarak ödenen tazminatın, kira gelirinin safi tutarının tespitinde indirim konusu yapılabilmesi için öncelikle taraflar arasında muteber (geçerli) bir sözleşmenin yapılmış olması gerekmektedir. Böyle bir mukavelenamenin taraflar arasında kiralama başlamadan yapılmamış olması, ve/veya kira sözleşmesinin sonradan, özellikle kira süresinin sonuna doğru yapılması halinde, bu tür sözleşmeler gereği ödenen tazminatların gider olarak hasılattan indirilmesi mümkün değildir. Daha açıkçası "Başlangıçta yapılmamış, sonradan yapılan sulh anlaşması gereği ödenen tazminatlar gider olarak indirim konusu yapılamaz." (Bıyık, Recep-Kıratlı, Aydın ‘Giderler ve İndirimler' PwC Business School, 6. baskı 2010-Sf: 600)
Dolayısıyla, mukavelenameye dayanılarak ödenen tazminatın, kira gelirinin safi tutarının tespitinde indirilebilmesi için öncelikle taraflar arasında muteber bir mukavelenamenin tanzim edilmiş olması, bu mukavelenamede de akit tarafların biri bir şey yapmayı, bir gayrimenkulün başkasının kullanımına belli bir bedel karşılığı terk etmesini, karşı taraf da buna karşılık belli tarihlerde kullanım bedelini ödemeyi ve gayrimenkulü kullanırken gerekli özeni göstermeyi taahhüt eder. Böyle bir durumda taraflar arasında edinimlerin gerçekleşmemesi halinde ya bir tazminat veya muayyen bir cezai şart kararlaştırılmış olabilir. İşte bu müeyyidenin sonucu olarak ödenen tazminatların safi hasılatın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılması mümkündür.
İndirim konusu yapılabilecek miktar hiçbir vakit elde edilmiş bulunan kira gelirinden daha fazla olamaz.
Diğer yandan sözü edilen yasa maddesine göre, ilama dayanılarak ödenen tazminatlar gayrimenkul sermaye iradının tespitinde gider olarak kabul edilmektedir. İlam, hukuki anlamda ödeme emri verir nitelikteki yükümlülükleri ifade etmektedir. Örneğin zarar tespitine yönelik mahkeme kararları bu anlamda ilam olarak kabul edilerek ödenen tazminatlar gider olarak gayrimenkul hasılatından indirim konusu yapılabilmektedir.

alintidir

[/size]


Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg
 
Gayrimenkul hasılatında ödenen tazminatlar
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: