Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Azerbaycan Bayragi
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Bir Sarkisin Sen
Xürremiler Herekatı ve Babek
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 
 

 Antrepodan satış ve KDV

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin
avatar

Üyelik tarihi : 27/03/10

Mesaj Sayısı : 6713

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218


MesajKonu: Antrepodan satış ve KDV   Çarş. Kas. 17, 2010 6:18 pm

Antrepodan satış ve KDV

26.07.2010| Bumin Doğrusöz|Referans

Gümrük antrepoları, Gümrük Kanunu'nun 93. maddesinde yer alan düzenlemeyle ithal vergilerine ve ticaret politikası önlemlerine tabi tutulmamış ve serbest dolaşıma girmemiş eşya ile ihraç eşyasının konulabildiği yerler olarak tanımlanmıştır. Bu düzenleme ile antrepolar, gümrük bölgesi dışında sayılamamakla beraber, antrepoya konulan serbest dolaşımda bulunmayan eşyanın gümrük yükümlülüğü öngörülmemiştir.
KDVK'nın 1/1. maddesi ile Türkiye'de yapılan ticari, sınaî, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyetleri çerçevesindeki teslim ve hizmetler, 1/2. maddesi ile de her türlü mal ve hizmet ithalatının Katma Değer Vergisi'ne tabi olduğu hükme bağlanmıştır. Kanunun 6. maddesinde ise işlemin Türkiye'de yapılması ile mal teslimi açısından; malların teslim anında Türkiye'de bulunmasının kastedildiği vurgulanmıştır. Yine kanunun vergiyi doğuran olaya ilişkin 10. maddesinin 1-ı bendinde, ithalatta, Gümrük Kanunu'na göre Gümrük Vergisi ödeme mükellefiyetinin başlaması, Gümrük Vergisi'ne tabi olmayan işlemlerde ise gümrük beyannamesinin tescili ile Katma Değer Vergisi'nin doğacağı hükme bağlanmıştır.
Yine KDVK'nın16/1-c maddesinde, transit ve gümrük antreposu rejimleri ile serbest bölgeler geçici depolama yerleri ve gümrük hizmetlerinin verildiği gümrüklü sahalarla ilgili hükümlerin uygulandığı mal ve hizmetlerin Katma Değer Vergisi'nden istisna olduğu hükme bağlanmıştır.
Yurtdışından gümrük antreposuna getirilen malların, bu bölgeden çıkartılmadıkça ithalde ödenmesi gereken KDV yükümlülüğü söz konusu olmaz. Ama acaba bu mallar, bu bölgeden çıkartılmadan satılırsa, bu satış işlemi, satışın Türkiye'de yapıldığı gerekçesi ile KDV'yi doğurur mu? Bu gün, bu konuyu irdelemek istiyoruz.
Önce cevabı verelim, sonra gerekçelerini aktaralım. Aktardığımız düzenlemelerden hareketle antrepoda teslim edilen mallar açısından Katma Değer Vergisi uygulamasını değerlendirdiğimizde, antrepodaki bir malın tesliminde Katma Değer Vergisi'nden söz etmenin mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. Çünkü ne KDVK açısından Türkiye'de gerçekleşen bir teslim vardır ne de Katma Değer Vergisi'ne konu edilmesi gereken bir malın millileşmesi söz konusudur. Türkiye gümrük sınırlarına girmeyen kısacası millileşmesi söz konusu olmayan bir malın satışında gümrük mevzuatına bakılmaksızın, Katma Değer Vergisinin varlığından söz edilemez.
Nitekim Adana Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 30.10.2007 tarih ve 1428 sayılı özelgesinde; "gümrük antreposundaki söz konusu malların firmanız tarafından, (...)Tic.Ltd.Şti.'ne devredilmesi Katma Değer Vergisi'nin konusuna girmekle birlikte, söz konusu işlem Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 16/1-c maddesi kapsamında vergiden istisna bulunmaktadır" açıklamasıyla, gümrük antrepolarında yurtiçi müşterine yapılan teslimlerin Katma Değer Vergisi'nden istisna olduğu yönünde görüş belirtilmiştir.
Aynı şekilde Büyük Mükellefler Vergi Dairesi de 6.5.2009 tarih ve 15130 sayılı özelgesinde; "İhracat Yönetmeliğinin 4'üncü maddesinin (n) fıkrasında yer alan ‘yurtdışında veya serbest bölgede yerleşik bir firmadan ya da antrepodan satın alınan malın, ülkemiz üzerinden transit olarak veya doğrudan doğruya yurtdışında veya serbest bölgede yerleşik bir firmaya ya da antrepoya satılması' şeklindeki transit ticaret tanımından hareketle transit ticarete konu malların şirketin malvarlığına girip çıkmasına ve satışın fatura ile belgelenmesine rağmen, millileştirilmeksizin satışa konu olduğu için katma değer vergisinin konusuna girmediği" vurgulanmış ve hatta bu işlemlerin Katma Değer Vergisi beyannamesinde, ‘Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu' (Ba) ve ‘Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu'nda (Form Bs) yer almasının söz konusu olmadığı görüşüne yer verilmiştir.
Nihayet 52 sıra no'lu KDVK Sirküleri'nde; gümrüksüz satış mağazalarında yapılan satışlarda Katma Değer Vergisi uygulamasına ilişkin açıklamalara yer verilirken "Gümrük Kanunu'ndaki transit ve gümrük antrepo rejimleri ile geçici depolama ve serbest bölge hükümlerinin uygulandığı malların teslimi"nin vergiden istisna olduğu vurgulanmış, gümrük mevzuatı uyarınca gümrük antreposu sayılan gümrüksüz satış mağazalarının gerçekleştirdikleri mal teslimleri Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 16/1-c maddesi uyarınca Katma Değer Vergisi'nden müstesna olduğu belirtilmiştir. Bu açıklamayla gümrük antrepoları rejimine tabi malların vergiden istisna olduğu, gümrüksüz satış mağazalarının da bir tür gümrük antreposu olması sebebiyle istisna kapamına girdiği vurgulanmıştır.
Maliye idaresinin görüşü de görüşümüzle aynı yönde olmasına rağmen, son zamanlarda bu konuda KDV tarhiyatı öneren bazı inceleme raporlarına rastlanılmaktadır. Bakanlığın aksi yönde görüş açıklayıp, sonra mükellefleri inceleme konusu yaparak cezalı vergi alma politikası olamayacağına göre bu konudaki incelemelerin ve yazılan raporların gözden geçirilmesi gerekmektedir.ALINTIDIR


Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg
 
Antrepodan satış ve KDV
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: