Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN

AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi Digg  Sosyal yer imi Delicious  Sosyal yer imi Reddit  Sosyal yer imi Stumbleupon  Sosyal yer imi Slashdot  Sosyal yer imi Furl  Sosyal yer imi Yahoo  Sosyal yer imi Google  Sosyal yer imi Blinklist  Sosyal yer imi Blogmarks  Sosyal yer imi Technorati  

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Bir Sarkisin Sen
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
Murat Yıldırım Burçin Terzioğlu Düğün resimleri
MerHaba MerHaba :)
Hiphop - Rap Müzik Şarkı Sözleri
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 

İşsizlik ödeneği ya da işsizlik parası nedir?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218

MesajKonu: İşsizlik ödeneği ya da işsizlik parası nedir?    Çarş. Kas. 17, 2010 5:11 pm

Sosyal devlet olmanın gereklerinden birisi de işsiz kalanlara belli bir ödeme yapmaktır. İşsizlik ödeneği
ya da işsizlik parası olarak bilinen ödeme işte bu ödemedir.
Belli şartları sağlayan işsizlere yine belirli bir süre ile işsizlik sigortasından ödeme yapılmaktadır.

İşsizlik ödemesinin şartları
SSK’lı (4/a’lı) çalışan kimsenin çalışmasından önceki 120 günü sürekli olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olup da kendi istek ve kusurları dışında

işsiz kalanlara işsizlik
sigortasından ödeme
yapılmaktadır.
Bu durumda işsizlik ödeneğine hak
kazanacaklar aşağıdaki şekildedir.

1) Hizmet akitleri, ihbar önellerine uygun olarak
işveren tarafından feshedilenler.

2) Hizmet akitleri, sağlık sebepleri, işverenin kanunda belirtilen ahlâk ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları ve işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler nedeniyle bizzat kendileri tarafından feshedilen
sigortalı işçiler.

3) Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilenler.

4) Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalanlar.

5) İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar.

6) Özelleştirme nedeniyle hizmet akdi sona erenler, işsizlik ödeneğine hak kazanırlar.

Miktarı ne kadar?
Ödenecek bir günlük işsizlik ödeneği, kişinin son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı kadar olacaktır. Ayrıca bir de üst sınır vardır. Bu şekilde hesaplanacak işsizlik ödeneği miktarı, asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemeyecektir.

Hesaplanan işsizlik ödeneğinden binde
6.6 oranında damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra işsiz olanlara ödeme yapılmaktadır.

Ne kadar süre alınır?
İşsizlik sigortasının ne kadar süre ile alınacağını da yine kanunen belirlenmiş bulunmaktadır.

Son üç yıl içerisindeki prim ödeme gün sayısına göre alınacak işsizlik ödemesi süresi de farklılık gösterecektir.
İşten çıkmadan önceki 120 günü kesintisiz olmak üzere son üç yıl içinde;
* 600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün,
* 900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün,
* 1080 gün prim ödemiş olanlara 300 gün süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.

Arada çalışılırsa...
İşsizlik parası alan bir kimse, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için kanunun öngördüğü şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırlarsa, daha önce hak ettiği süreyi dolduruncaya kadar işsizlik parasını almaya devam edecektir.

Sorular-Cevaplar

Soru: Hocam benim 1986’dan tarım Bağ-Kur’u 1987 yılından da 5 ay ödenmiş sigortam vardı ve ben borçlanmaya giderek 2008 yılında tarım Bağ-Kur’unu ödedim ve askerlikle birlikte 25 yılı doldurdum ama çakışma var dediler ve benim Bağ-Kur’umun 2008’den aşağısını sildiler. 1986’da para yatırdıktan sonra en son parayı 2008’de yatırmıştım, şu an 2 yıllık Bağ-Kur’lu gibi görünüyorum mahkemeye verdim ama mahkeme uzadıkça uzuyor. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler Hakan Önder

Cevap:
11 Temmuz 2010 tarihli yazımızda, sizin durumunuzda olan okurların mahkemeye gitmesine gerek olmadığını, 12 Mayıs 2010 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin, tarım Bağ-Kur’lu iken bir yıldan az süre ile SSK’lı veya başka bir sosyal güvenlik mevzuatına tabi olanların tekrar otomatik olarak tarım Bağ-Kur’unun başlayacağı düzenlemesini getirdiğini duyurmuştuk.
Bu durumda dava açmanıza gerek yok, açılmış davanız bile varsa dosyanızın bulunduğu SGK’ya belirttiğimiz Yönetmeliğin geçici 8. maddesini hatırlatın.

Ahmet Şerif / Yeniçağ

ALINTI

Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii

Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Evvabin namazı nedir, nasıl kılınır?