Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Xürremiler Herekatı ve Babek
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Personele ödenen kâr payı, vergi kesintisine tabidir

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin
avatar

Üyelik tarihi : 27/03/10

Mesaj Sayısı : 6713

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218


MesajKonu: Personele ödenen kâr payı, vergi kesintisine tabidir   Çarş. Kas. 17, 2010 5:06 pm

Personele ödenen kâr payı, vergi kesintisine tabidir

18.08.2010| Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz|Referans

SORU Kurum kazançlarından personele ödenmek üzere ayrılan kâr paylarının safi kazançtan indirim konusu yapılmasına ait herhangi bir süre var mıdır? Örneğin 2009 yılının kârından personele ikramiye olarak ayrılan payın, bilançonun pasifinde tutulması halinde karşımıza bir sorun çıkar mı?

YANIT: Gelir Vergisi Yasası'nın 61/7 nci maddesi gereği olarak ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak koşulu ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde belirlenmiş bulunması hali yapılan ödemenin ücret olma özelliğini değiştirmemektedir.
Diğer yandan bazı kurum ve kuruluşlar, çalışanlarına belli bir oranda kâr payı dağıtmaktadır. Bu tür dağıtımların bir bölümü şirket ana sözleşmelerinde yer alan özel bir hüküm gereği olabilmektedir. Bu bağlamda yine ya genel kurul kararı ile veyahutta genel kurulun yönetim kuruluna vermiş olduğu yetki gereği çalışanlarına kârdan pay verilebilmektedir.
Başka bir ifade ile kurumların ana sözleşme veya kuruluş yasalarındaki hükümlere dayanılarak hesap dönemi sonunda tahakkuk eden safi kârdan kurum çalışanlarına ‘temettü ikramiyesi' uygulamada yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur.
Bu tür ödemeler Gelir Vergisi Yasası'nın 61/2 nci maddesi uyarınca ücret ödemesi olarak kabul edilmektedir.
Ücretler ise genel giderler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda da çalışanlara ödenen ‘temettü ikramiyeleri' kurum kazancından indirim konusu yapılmaktadır. Buna bağlı olarak personele yapılacak ödemelerin toplam tutarı bilanço günü itibariyle kesinleştiğinden çalışanlara ilgili yıla ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi süresinin sonuna kadar ödenen temettü ikramiyelerinin, ilgili olduğu yılın kurum kazancının tespitinde indirim konusu yapılması mümkündür.
Örneğin (A) A.Ş.'nin Mart 2009 tarihinde yapmış bulunduğu genel kurulda, ana sözleşme gereği 2009 yılı safi kârından şirket çalışanlarına toplam 1,5 milyon TL temettü ikramiyesi dağıtımına karar verilmiş bulunuyorsa bu takdirde, bu karar doğrultusunda en geç 26 Nisan 2010 tarihine kadar söz konusu ikramiyelerin personele ödenmiş veyahutta banka hesaplarına aktarılmış olması koşuluyla, 2009 yılının kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması gerekmektedir. Bu bağlamda personele ödenen performans değerlendirmesine bağlı prim ve ikramiyeler de dönem kârından indirim konusu yapılabilmektedir.
Ücret niteliğindeki bu ödemelerin nakden veya hesaben yapıldığı dönemde vergi kesintisine tabi tutulması gerekmektedir.
Ancak; kurumların yönetim kurulu başkan ve üyelerine yapılan temettü ikramiyesi ödemeleri Gelir Vergisi Yasası'nın 75/3 üncü maddesi uyarınca menkul sermaye iradı sayıldığından, bu tür ödemelerin kurum kazancından gider olarak indirilmesi mümkün değildir(V. Seviğ).

MAKİNE VE TESİSATTA MALİYET
SORU: Kurmakta olduğumuz fabrikada kullanacağımız makine ve tesisatın bir bölümünü ithal ediyoruz. Ancak bu makine ve tesisatın bir kısmını Türkiye'de temin ettiğimiz montörlerle, diğer bir kısmını ise malı satan firmaların montörleri vasıtasıyla işler hale getireceğiz.
Yurt dışından ithal yolu ile edinilen makine ve tesisatta maliyete dâhil etmek zorunda olduğumuz giderler nelerdir?

YANIT: Vergi usul Yasası gereği gayrimenkuller ile gayrimenkul gibi değerlenen iktisadi kıymetler maliyet bedeli ile kayıtlara intikal ettirilmektedir. Bu bağlamda aynı Yasa'nın 269 uncu maddesi uyarınca ‘tesisat ve makinelerde gayrimenkul' olarak kabul edilmiştir.
Yasal düzenleme gereği olarak ‘makine ve tesisatta gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri'nin maliyete eklenmesi zorunludur. Buna karşılık noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve özel tüketim vergilerinin maliyete intikal ettirilmesi seçimlik hak olarak belirlenmiştir.
Buna göre ithal edilen makine ve tesisatta ithalatla ilgili olarak ödenen gümrük vergileri maliyet bedeline dâhil edilecektir. İsmen vergi olmamakla birlikte gümrükte ödenen ‘Fon'lar ile kaynak kullanımı destekleme fonu ve benzeri fonlar ile harç veya çeşitli kamu kurumlarının ya da bunlar tarafından kurulan vakıfların bağış adı altında yaptıkları tahsilâtların da maliyete dâhil edilmesi gerekmektedir.
Vergi Usul Yasası'nın 270 inci maddesinde yer alan maliyete dâhil edilmesi zorunlu olan ‘Makine ve tesisatta gümrük vergileri, nakliye ve montaj' giderleri sözü edilen makine ve tesisatın çalışır hale gelene kadar yapılan tüm harcamaları içermektedir.
Ancak ithal edilen malın ithalatı sırasında ortaya çıkan sorunlar dolayısıyla ödenen cezaların maliyete intikal ettirilmesi mümkün değildir. Gümrükleme işlemlerinin tamamlanmasından sonra yapılan beyandan kaynaklanan uyuşmazlıklar nedeniyle ödenen ceza ve faiz de bu kapsamda maliyete dâhil edilememektedir(V. Seviğ).

APARTMAN DUVARINA ALINAN REKLÂM
SORU: Ana cadde üzerindeki apartmanımızın duvarını bir banka kiralamış bulunmaktadır. Banka tarafından yapılan kira ödemeleri nasıl vergilendirilecektir?

YANIT: Apartmanda bulunan bağımsız birimlerin her birinin söz konusu kira gelirinden pay aldıkları varsayılarak, kira gelirini elde edenlerce değerlendirilmesi gerekmektedir.
Bilindiği üzere apartman yöneticiliğinin gerçek veya tüzel kişilik olması durum değiştirmemektedir. Dolayısıyla apartmanların dış yüzeylerinin kiralanması suretiyle elde edilen gelirler kat maliklerine ait olup, elde edilen kira gelirlerinin kat maliklerinin hisseleri oranında elde ettikleri gayrimenkul sermaye iradı olarak kabul edilir.
Söz konusu gelirden kat maliklerine düşen payın 22.000 TL'yi aşması halinde, elde edilen gelirin gayrimenkul sermaye iradı olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
Gayrimenkulde ticari amaçla kullanılan bir işyeri sahibinin bulunması halinde, söz konusu işyeri sahibinin Vergi usul Yasası'nın 187 nci maddesi gereğince söz konusu gayrimenkulü envanterine almak zorunda olduğundan, reklam amacıyla ödenen kira bedelinden hissesine düşen payı ticari kazancına dahil etmesi gerekmektedir.
Diğer yandan yapılan kiralama işlemi ticari amaçla olduğu için Gelir Vergisi Yasası'nın 94/5 inci maddesi hükmü gereği olarak %20 oranında gelir vergisi kesintisine tabi tutulacaktır.
Apartman duvarına verilen ilan nedeniyle elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde kat maliklerinin vergi yasaları açısından mevcut durumları önem arz etmektedir. Dolayısıyla vergilendirilmeleri de bu özelliklerine göre farklılaşmaktadır(V. Seviğ).
YARGI KARARLARINDA

DAMGA VERGİSİ

1. Danıştay 7. Dairesi'nin E.2004/3625, K.2005/799 sayı ve 27.4.2005 tarihli Kararı;
"Davacı şirketin bir başka şirketin hisse devrine ilişkin sözleşmesini kefil sıfatıyla imzalamış olması karşısında, Damga Vergisi Kanunu'nun 24. maddesi uyarınca sözleşmeyi kefil sıfatıyla imzalamış olan şirketin ödenmeyen damga vergisinden ve kesilen cezadan müteselsilen sorumlu olduğu yönündeki mahkeme kararı bu kısmı itibariyle yerinde ve hukuka uygundur. Ancak, işlemin yapıldığı tarihte yürürlükte olan Damga Vergisi Kanunu'nun 14. maddesinin 1. fıkrasında, her bir kâğıt için hesaplanacak vergi tutarının (1) sayılı tabloda yer alan sınırlamalar saklı kalmak üzere 200 milyar lirayı aşamayacağına dair hüküm ve aynı Kanunun "nüsha"ya ilişkin 5. maddesinin birlikte değerlendirmesi karşısında iki nüsha düzenlenen sözleşme için ayrı ayrı damga vergisi hesaplanacağı ancak toplam damga vergisinin 200 milyarı geçemeyecek olması karşısında, tarhiyatın 200 milyar lira'yı aşan kısmının reddinde isabet görülmemiştir."

2. Danıştay 7. Dairesi'nin E.1999/178, K.1999/3259 sayı ve 11.10.1999 tarihli kararı;
"Keşif bedeli, 28886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 30. maddesinde, ihale kararında bulunacak unsurlar arasında sayılmadığından, bu bedelin sözleşmede yer alan maddeye dayanılarak artırılması, ihale kararını değiştiren bir husus değildir. İhale bedelindeki artış, sözleşmede öngörülen tutarı değiştirdiğinden, artırılan söz konusu tutar üzerinden Damga Vergisi Kanunu'nun 14. maddesi uyarınca damga vergisi alınabileceği, buna karşın sözleşmeye uygun olarak yapılan keşif bedeli artışının ihale kararını değiştiren bir unsur olmaması nedeniyle, yeni bir ihale kararı alınmadığı sürece, bu artıştan dolayı ihale kararı üzerine vergi alınamaz. Olayda, … Kompleksinin tadilat ve inşaat işini üstlenen davacı şirketle, ihale kararı sonrası imzalanan sözleşmenin 9. maddesine dayanılarak artırılan keşif bedeli üzerinden damga vergisinin ödendiği, keşif bedelinde yapılan artıştan dolayı yeni bir ihale kararı tesis edilmediği anlaşıldığından, keşif bedelinde sözleşmeye dayanılarak yapılan artış gerekçe gösterilerek, bunun ihale kararında da artışa neden olduğundan bahisle ayrıca damga vergisi tahakkuk ettirilmesinde hukuki isabet görülmemiştir. Bu sebeplerle, vergi mahkemesi kararının bozulmasına karar verilmiştir."

3. Danıştay 7. Dairesi'nin E.2000/3881, K.2002/2826 sayı ve 18.9.2002 tarihli kararı;
"Damga Vergisi Kanunu'nun 18. maddesinde, anonim, kooperatif, eshamlı komandit ve limited şirket sözleşmeleriyle ikmalen vergi ve ceza tarhına konu teşkil eden kâğıtların damga vergisinin makbuz karşılığında ödenebileceği düzenlenmiştir. Yine Kanunu'nun 22/a maddesinde, anonim, kooperatif, eshamlı komandit ve limited şirket sözleşmelerinin veya bunların sermaye artışlarıyla, süre uzatmaları hakkındaki kararlarının tescil ve ilan tarihinden itibaren üç ay içinde vergi dairesine ödeneceği düzenlenmiştir. Bu hükümler karşısında, beyan niteliğindeki bu bildirim üzerinden tarh ve tahakkuk ettirilen damga vergisinin, tahakkuku tahsile bağlı vergi olarak nitelendirilmesi mümkün değildir. Uyuşmazlıkta, davacının ana sözleşmesine ait damga vergisin makbuz karşılığı olmak üzere yasal süresinden sonra yatırılmak istenmesi nedeniyle, damga vergisinin zamanında tahakkuk ettirilmediği ve vergi ziyaına sebebiyet verildiği açıktır. Bu durumda, davacı şirket adına kesilen vergi ziyaı cezasında yasa hükümlerine aykırılık bulunmamaktadır. Bu sebeple, ödeme süresi kanunla belirlenen damga vergisinin 3. ayın sonunda ödenmemesi durumunda verginin makbuz karşılığı tahsil edilmesi ve vadesinden sonra ödenmesi nedeni ile gecikme zammı alınması gerekirken, idarece verginin tahsili kabul edilmemek suretiyle kanunen tahakkuk eden damga vergisinin yeniden tarh edilmesi ve vergi ziyaı cezası kesilmesinde yasal isabet bulunmadığı gerekçesiyle tarhiyatı iptal eden vergi mahkemesi kararında yasal isabet görülmemiştir.
ÖZELGELERDE

DAMGA VERGİSİ

1. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 7.10.2008 tarih ve 3526 sayılı özelgesi;
"Damga Vergisi Kanunu'na ekli 2 sayılı tablonun 5035 sayılı Kanunla değişik 23 numaralı fıkrası uyarınca, bankalar, yurt dışı kredi kuruluşları ve uluslar arası kurumlardan sağlanan kredilerin temini ile bunların geri ödemesi sırasında kredi kuruluşları ile müşteri arasında düzenlenen kâğıtlar ve bu mahiyetteki şerhler (kredi kullanımları hariç) damga vergisinden istisnadır. Bu itibarla, … bankası ile .. ltd. Şti. arasında düzenlenen "Düzenleme Şeklindeki Ticari İşletme Rehni Sözleşmesi", kullanılan kredinin ayni kredi olmaması yani nakdi veya gayrinakdi kredinin teminatını ya da geri ödemesini teşkil etmek amacıyla düzenlenmiş olması şartıyla damga vergisi ve harçtan istisna olacaktır."

2. İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 10.4.2009 tarih ve 991 sayılı özelgesi;
"Bir kâğıdın damga vergisine tabi tutulabilmesi için söz konusu kâğıdın Kanun eki 1 sayılı tabloda yer alması ve hukuken tekemmül etmiş ve herhangi bir hususu ispat veya belli edecek nitelik kazanmış ve imzalanmış olması gerekir. Yine Damga Vergisi Kanunu'nun 5. maddesinde de, bir nüshadan fazla düzenlenen kâğıtların her nüshası için ayrı ayır aynı miktar veya nispette damga vergisi ödeneceği düzenlenmiştir. İmzalanmak suretiyle tekemmül eden bir kâğıdın hükmünden yararlanılmaması söz konusu kâğıdın bir husus ispat veya belli edecek bir belge olma vasfını ortadan kaldırmaz. Ayrıca, Damga Vergisi Kanunu'nda ödenmiş olan damga vergisinin iade edileceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Özelge talebinde TOKİ tarafından yapılan Konut Projesi kapsamında .. Bankası .. Şubesi ile iki nüsha düzenlenmiş sözleşmeden dolayı iki kat damga vergisi ödendiği, ancak aynı gün içinde TOKİ ile sözleşme düzenleyenlerin tek nüsha üzerinden damga vergisi ödemiş olmalarından dolayı, fazla ödenen dama vergisinin iade edilip edilemeyeceği sorulmuş ise de, ödenen damga vergisinin iade edilmesi mümkün bulunmamaktadır."

3. İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 28.10.2009 tarih ve 2666 sayılı özelgesi;
"İşyeri kira sözleşmesinde, kira bedelinin yanında, kiralayanın elde ettiği kira geliri nedeniyle ödenmesi gereken gelir stopaj vergisine ilişkin tutarın da kiracı tarafından ödeneceği hususuna yer verilmesi halinde, bu tutar kira bedelinin bir unsuru olarak belirlenmiş olacağından, damga vergisi matrahının brüt kira tutarı olması, sözleşmede gelir stopaj vergisine ilişkin bir açıklamaya yer verilememesi durumunda ise, damga vergisi matrahının sözleşmede yer alan kira bedeli olarak dikkate alınması gerekir."

4. Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 5.5.2009 tarih ve 934 sayılı özelgesi;
"İhale Komisyonu Başkanlığı'na verilen belirli bir değeri içermeyen taahhütname, Damga Vergisi Kanunu'nun 1 sayılı tablosunda yer almadığından damga vergisine tabi tutulmaz. Ancak, noter tarafından maktu harca tabi tutulması gerekir."

5. Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 9.9.2009 tarih ve 1835 sayılı özelgesi;
"Mazbut.. vakfı adına kayıtlı taşınmaz üzerine Yap-İşlet-Devret modlei ile alışveriş merkezi yapılmak üzere .. A.Ş. ile .. Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında imzalanmış olan sözleşmeye istinaden tanzime istinaden tanzim edilen Ek Değişiklik Sözleşmesi ile ilgili olarak, Damga Vergisi Kanunu'nun 14/2. maddesinin belli parayı ihtiva eden mukavelenamelerin değiştirilmesi halinde artan miktarın aynı nispette vergiye tabi tutulacağına dair hükmü uyarınca, ilk sözleşmeye uygulanan nispette damga vergisi hesaplanması, sözleşmenin taraflarından birinin resmi daire olması nedeniyle tahsil edilmesi gereken verginin tamamının A.Ş.'de aranılması, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 5737 sayılı vakıflar Kanunu'nun 77. maddesi uyarınca binde 0.90 oranındaki noter harcından muaf tutulması gerekir."

6. Konya Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 2.11.2009 tarih ve 1668 sayılı özelgesi;
"Damga vergisi Kanunu'nun 8. maddesinde tanımı yapılan resmi dairelere bağlı olmakla berber, ayrı tüzel kişilik ve iktisadilik vasıflarının her ikisine birden haiz olan kuruluşlar, resmi daire olarak kabul edilmez. Bu sebeple, … Belediyesi Tanzim Satış ve Kum Ocağı İşletmesi, resmi daire olarak kabul edilmediğinden, vergi dairesine vermiş olduğu beyannamelerin damga vergisine tabi tutulması gerekir."

ALINTIDIRNerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg
 
Personele ödenen kâr payı, vergi kesintisine tabidir
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: