Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
  Sosyal yer imi
  Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

  www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

  Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
  En bakılan konular
  Azerbaycan Bayragi
  Xürremiler Herekatı ve Babek
  Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
  Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
  Bir Sarkisin Sen
  MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
  Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
  MerHaba MerHaba :)
  ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

  Paylaş | 
   

   Arazi satışından gelir vergisi alınır mı

  Aşağa gitmek 
  YazarMesaj
  MaRaLCaN
  Admin
  avatar

  Üyelik tarihi : 27/03/10

  Mesaj Sayısı : 6713

  Rep Gücü : 18340

  Rep Puani : 218


  MesajKonu: Arazi satışından gelir vergisi alınır mı   Çarş. Kas. 17, 2010 4:46 pm

  Arazi satışından gelir vergisi alınır mı

  01.09.2010| Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz|Referans

  Arazi satışlarından gelir vergisi alınması için satışın alım tarihinden sonraki dört yıl içinde yapılması gerekir. Şayet satış dört yılın ardından yapılırsa gelir vergisi ödenmesi gerekmiyor.

  2005 yılının aralık ayında iki kardeş ortak olarak satın aldığımız tarlayı satmak üzere bir şirketle anlaşmış bulunuyoruz. Bu satıştan elde edeceğimiz kazanç Gelir Vergisi'ne tabi midir? Kanunen beş yıllık sürenin dolması için tapu tescilini geciktirmemiz mümkündür.
  Gelir Vergisi Yasası'nın mükerrer 80/2'nci maddesi uyarınca "İvazsız olarak iktisap edilenler hariç, iktisap şekli ne olursa olsun aynı yasanın 70'inci maddesinin birinci fıkrasının 1, 2, 4 ve 7 numaralı bentlerinde yazılı mal ve hakların" iktisap tarihinde başlayarak 01.01.2007 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar, değer artış kazancı olarak dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda gerçek usulde vergiye tabi çiftçilerin zirai üretimde kullandıkları gayrimenkullerin satışından doğan kazançlar da aynı düzenlemeye tabidir.
  Gelir Vergisi Yasası'nın Geçici 70'inci maddesi uyarınca arazi ile binalar gayrimenkul tanımı içerisinde yer almış olduğundan tarla satışları da arazi satışı niteliğindedir. Diğer yandan Gelir Vergisi Yasası'nın geçici 71'inci maddesi hükmü gereği olarak 01.01.2007 tarihinden önce iktisap edilmiş bulunan gayrimenkullerin satışından elde edilen kazançların vergilendirilmesinde süre dört yıl olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde sizin 2005 yılında satın almış bulunduğunuz tarlanın satın alınmasından bu yana dört yıllık süre dolmuş bulunmaktır. Dolayısıyla söz konusu satıştan elde edeceğiniz kazancın beyan edilmesi ve buna bağlı olarak da Gelir Vergisi ödenmesi söz konusu değildir. Bir başka anlatımla Gelir Vergisi Yasası'nın 70'inci maddesinin birinci fıkrasının 1, 2, 4 ve 7 numaralı bentlerinde yer alan ve gayrimenkul olarak kabul edilen varlıkların 01.01.2007 tarihinden önce edinilmiş olması halinde bu varlıkların edinim tarihinden dört yıl geçtikten sonra satılması halinde bu satıştan elde edilen kazançlar Gelir Vergisi'ne tabi tutulmamaktadır. (V. Seviğ)


  SADECE KİRA GELİRİ OLAN KOOPERATİFLERDE VERGİ[/b]
  Kooperatif Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş ve halen faaliyet gösteren bir kooperatifiz. Sahibi bulunduğumuz gayrimenkulü kiraya vermiş bulunuyoruz. Söz konusu kira gelirini elde ederken Gelir Vergisi kesintisine tabi tutulmaktadır. Bizim bu gelirimiz dışında ticari nitelikte herhangi bir gelir bulunmamaktadır. Bu şekilde vergilendirilmemiz yasal mıdır?
  Kurumlar Vergisi Yasası'nın 15'inci maddesinin 1-b bendi hükmü gereği olarak kooperatiflere ait taşınmazların kiralanması karşılığında yapılan kira ödemeleri üzerinde vergi kesintisi yapılacağı hususu hükme bağlanmış bulunmaktadır. Söz konusu bent uyarınca yapılacak vergi kesintisi 2009/14594 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yüzde 20 olarak belirlenmiştir.
  Buna göre kooperatiflere ait taşınmazların kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemeleri yüzde 20 oranında vergi kesintisine tabi tutulmaktadır.
  Kurumlar Vergisi Yasası'nın 15/1-b maddesi özel nitelikte bir düzenleme olup, sadece kooperatiflere ait taşınmazların kiralanması karşılığında bunlara yapılan ödemeler üzerinden vergi kesintisi yapılması öngörülmüştür. Dolayısıyla kooperatifler dışında kalan Kurumlar Vergisi mükelleflerinin aktiflerine kayıtlı taşınmazların kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden vergi kesintisi yapılmamaktadır. Diğer kurumların elde ettikleri gelirleri yıllık Kurumlar Vergisi beyannamesi ile kurum kazancı olarak beyan etmeleri gerekmektedir.
  Ayrıca Gelir Vergisi Yasası'nın 94/1–5'inci maddesi çerçevesinde, vakıflara (mazbut vakıflar hariç) ve derneklere ait taşınmazların kiralanması karşılığında, bunlara yapılan kira ödemelerinden de Gelir Vergi kesintisi yapılmaktadır. Bu kesintinin yapılmasında, kendisine kira ödemesinde bulunulan derneğin, kamuya yararlı dernek ya da vakfın bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınmış vakıf olması önem arz etmemektedir. Dolayısıyla mazbut vakıflar hariç, hiçbir ayırım yapılmaksızın tüm dernekler veya vakıflara ödenen kira bedellerinden bu kesintinin yapılması gerekmektedir. V. Seviğ)


  GAYRİMENKUL SATIŞ KAZANCININ TESPİTİNDE FİNANSMAN GİDERLERİ[/b]
  Üç yıldır şirketimizin aktifinde bulunan ve banka kredisi ile alınmış bulunan gayrimenkulü satmış bulunuyoruz. Biz söz konusu gayrimenkulün edinimi ile ilgili tüm finansman giderlerini maliyete atarak muhasebe kayıtlarımızı tutmuş bulunuyoruz. Şimdi satış kârını hesaplarken söz konusu gayrimenkul için ilk yıl ödenen finansman giderlerini mi maliyet içersinde kabul edeceğiz? Yoksa ilk yılından sonra ikinci ve üçüncü yılda satış gerçekleşene kadar yapılan giderleri de maliyet olarak mı kabul edeceğiz?
  Vergi Usul Yasası ile ilgili 163 seri numaralı genel tebliğde açılandığı üzere kredi kullanılarak alınan taşınmazlarda aktife alındığı dönemin sonuna kadar yüklenilen finansman giderlerinin maliyete eklenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda da söz konusu aktifleştirme işlemini izleyen yıllarda da yüklenilen finansman giderlerinin maliyete eklenmesi veyahut giderleştirilmesi konusunda mükelleflere seçimlik hak tanınmıştır. Sizin söz konusu seçimlik hakkınızı kullanarak aktifinizde bulunan gayrimenkul için ödemiş bulunduğunuz finansman giderlerini maliyete intikal ettirmeniz nedeniyle gayrimenkul satış kârınızı buna göre belirlemeniz gerekmektedir. Satışı yapılan gayrimenkulün geçmiş iki yıldaki maliyetini artıran finansman giderlerini maliyetinizden çıkartarak maliyeti düzeltmeniz halinde, idarenin düzeltme işleminizi kabul edebilmesi için konuya ilişkin inceleme yapması gerekebilecektir.
  Sonuçta; söz konusu gayrimenkulün edinimi dolayısıyla yüklenmiş bulunduğunuz finansman giderlerini edinim yılından sonra da maliyete intikal ettirmiş bulunmanız nedeniyle maliyetiniz artmış olmakta, buna karşılık da gayrimenkul satış kârınız azalmış olacaktır. V. Seviğ)


  TANITIMDA GÖREV ALAN ÖĞRENCİYE YAPILAN ÖDEMEDE VERGİLENDİRME[/b]
  Eğitim ve kültür amaçlı faaliyet gösteren kuruluş reklamlarında sadece reklamın özelliği nedeniyle ve özellikle öğrencilere görev verilmesi ve verilen görevin birkaç günle sınırlı olması halinde bunlara yapılan ödemelerin vergilendirilmesinde tereddüde düştük. Bu kişilere gider pusulası ile ödeme yapabilir miyiz?
  Gelir Vergisi Yasası'nın 61'inci maddesinde; ücretin; işverene tabi ve belirli bir işverene bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler olduğu, 65'inci maddesinde ise her türlü serbest meslek faaliyetinin, sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılması gerektiği, 82'nci maddesinde de arazi olarak yapılan serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla tahsil edilen hasılatın arızi kazanç olduğu belirtilmiştir.
  Söz konusu kişilerin arızi olarak reklam filmlerinde görev aldıkları varsayılarak kendilerine gider pusulası ile ödeme yapılması mümkün bulunmaktadır. Ancak yapılan ödemeler üzerinden yüzde 20 oranında Gelir Vergisi tevkifatı yapılacaktır. V. Seviğ)

  ALINTI
  [/b]
  Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii


  Sayfa başına dön Aşağa gitmek
  Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg
   
  Arazi satışından gelir vergisi alınır mı
  Sayfa başına dön 
  1 sayfadaki 1 sayfası
   Similar topics
  -
  » İsmail Hazar ''9'' FuLL ALbüm

  Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
   :: Abartisiz Atis Serbest-
  Buraya geçin: