Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Müzayede mahallerinde gayrimenkul satışlarına KDV

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin
avatar

Üyelik tarihi : 27/03/10

Mesaj Sayısı : 6713

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218


MesajKonu: Müzayede mahallerinde gayrimenkul satışlarına KDV   Çarş. Kas. 17, 2010 4:21 pm

Müzayede mahallerinde gayrimenkul satışlarına KDV

29.06.2010| Veysi Seviğ|Referans

Katma Değer Vergisi Yasası'nın birinci maddesi gereği olarak taşınmazların;
* Ticari, zirai, mesleki faaliyet kapsamındaki teslimleri,
* Bu faaliyetler kapsamına girmese dahi müzayede mahallerindeki satışları
Katma Değer Vergisi'ne tabidir.
Dolayısıyla ticari nitelik taşımayan veya en az iki isteklinin katılımı suretiyle müzayede yoluyla yapılmayan taşınmaz satışları Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulmamaktadır. Örneğin herhangi bir kişinin kendisine ait bulunan bir gayrimenkulü bir başka kişiye satması halinde, bu işlem Katma Değer Vergisi'ne tabi değildir.
Katma Değer Vergisi Yasası'na ekli (1) sayılı listenin 11'inci sırasında ifade edildiği üzere "Net alanı 150 m2'ye kadar konut teslimleri" yüzde 1 oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi olup, buna göre net alanı 150 m2'yi aşan konutlar m2 sınırlaması olmaksızın, diğer bütün taşınmazlar da dahil olmak üzere yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi'ne tabidir.
Diğer yandan Katma Değer Vergisi Yasası'nın 17'nci maddesinin (4) numaralı fıkrasının;
* (8p) bendinde, Hazinece yapılan taşınmaz teslimi ve kiralamaları, irtifak hakkı tesisi, kullanma izni ve ön izin verilmesi işlemleri,
* (r) bendinde, kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile taşınmazların satış suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler,
Katma Değer Vergisi'nden bağışık tutulmuştur. Ancak bu bağlamda Katma Değer Vergisi Yasası'nın 17/4-r maddesindeki istisna hükmü, istisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan kurumların, bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları taşınmaz ve iştirak hissesi teslimleri için geçerli değildir.
Katma Değer Vergisi Yasası'nın geçici 28'inci maddesi uyarınca da 03.07.2009 tarihinden önce bina inşaat ruhsatı almış olan konut yapı kooperatiflerince, üyelerine yapılan konut teslimleri Katma Değer Vergisi'nden bağışık tutulacaktır.
Ancak uygulamada, özellikle konut tesislerinin satışlarında katma değer uygulaması açısından bazı duraksamalar ortaya çıkmaktadır. Örneğin icra daireleri, mahkeme satış memurlukları, belediyeler ve diğer kamu veya özel hukuk tüzelkişileri tarafından müzayede yoluyla yapılan konut veya daire, işyeri, arsa, arazi gibi taşınmaz satışları ile taşınmaz niteliğini haiz diğer mal ve hakların satışı Katma Değer Vergisi Yasası'nın 1/3-d maddesi uyarınca söz konusu vergiye tabi olup, satışlar nedeniyle uygulanacak Katma Değer Vergisi oranı çoğu kez duraksama yaratmaktadır.
Yasal düzenleme gereği olarak müzayede yoluyla satılan ve net alanı 150 m2'ye kadar olan konutlar yüzde 1 oranında Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulmaktadır.
Konuya ilişkin olarak 150 m2'lik alanın belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar 30 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin (E) bölümünde yapılmıştır. Buna göre genel duvar yüzlerinde 2.5 cm sıva bulunduğu kabul edilerek, proje üzerinde gösterilmiş bulunan kaba yapı boyutlarının her birinden 5'er cm düşülecektir.
Ancak, konutlarda kapı ve pencere şeritleri, duman ve çöp bacası çıkıntıları, ışıklıklar ve hava bacaları; karkas binalardaki kolonların duvardan taşan dişleri; bir konuttaki balkonların veya arza zemininden 0.75 m'den yüksek terasların toplamının 2 m2'si; çok katlı binalarda yapılan çekme katların etrafında kalan ve ticaret bölgelerinde zemin katların komşu hududuna kadar uzaması ile meydana gelen teraslar; çok katlı binalarda genel giriş, merdiven, sahanlıklar ve asansörler; iki katlı tek ev olarak yapılan konutlarda iç merdiven altında 1.75 m yüksekliğinden az olan yerler: bodrumlarda konut başına bir adet, konutun bulunduğu bina dışında konut başına 4 m2'den büyük olmamak üzere yapılan kömürlük veya depo; kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı ve kalorifer dairesi, müşterek hizmete ayrılan depo, çamaşırlık; bina içindeki garajlar ile bina dışında konut başına 18 m2'den büyük olmamak üzere yapılan garajlar, net alan dışında kalmaktadır.
Bina dışındaki kömürlük ve depoların 4 m2'yi, garajların 18 m2'yi aşan kısmı, ait oldukları konutun net alanına dahil edilmektedir.
Ayrıca satılan konutun bahçeli olması halinde 150 m2 alanın hesabında ilke olarak bahçe göz önünde bulundurulmayacak, konutun bağımsız olarak kullanılmaya esas her bir bölümü tek başına dikkate alınacaktır. Konutu çevreleyen arsa ve arazi, bu konutlar birlikte değerlendirilecek ve konutun tabi olduğu oranda katma değer vergisine tabi tutulacaktır. Konutla birlikte değerlendirilecek arsa ve arazinin büyüklüğü ise mahalli örf ve adete göre tespit edilecektir.
Tapu sicilinde bahçeli ev, bahçeli konut gibi ibarelerle kayıtlı taşınmazların üzerinde fiilen ve kullanılabilir halde konut bulunmaması halinde, bu taşınmazların konut olarak nitelendirilmesi mümkün olmadığından, arsa veya arazi sayılmak suretiyle genel oranda (yüzde 18) Katma Değer Vergisi'ne tabi tutulması gerekmektedir. Dolayısıyla tapu sicilinde arsa ve arazi olarak kayıtlı bulunan taşınmazların üzerinde, kullanılabilir halde konut olduğu takdirde bu satışın konut satışı olarak değerlendirilmesi gerekecektir. (23.06.2010 gün ve 58 sayılı Katma Değer Vergisi Sirküleri.)


alinti
[/size]


Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg
 
Müzayede mahallerinde gayrimenkul satışlarına KDV
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bildiğimiz rockçıların isimlerini yazalım............
» TRaBZoNSPoR MaRŞLaRı
» Victoria Beckham'ın Ayakkabı Koleksiyonu
» UEFA cup destanı
» Muğla Tahtacıları

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: