Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sor

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaRaLCaN
Admin
avatar

Üyelik tarihi : 27/03/10

Mesaj Sayısı : 6713

Rep Gücü : 18340

Rep Puani : 218


MesajKonu: Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sor   Çarş. Kas. 17, 2010 7:00 am

Av. Özge Hakdan Öztürk
h.ozturk@ozturkozturk.av.tr
DÜNYA

Türk hukukunda anonim ortaklıklar tüzel kişiliğe sahip sermaye otaklıklarıdır. Bu tür ortaklıların ayrı bir hukuki kişiliğe sahiptirler ve bu nedenle de paydaşlardan bağımsız olarak hak iktisap edip borç altına girebilirler. Yönetim kurulu anonim ortaklıların zorunlu ve daimi organıdır. TTK'nın 435 maddesi uyarınca yönetim kurulunun olmaması anonim ortaklık için infisah sebebi oluşturur.

Yönetim kurulunun görevlerine kısaca bir göz atmak gerekirse, genel kurulun devredilmesi mümkün olmayan bazı görevlerinin dışında, şirketin idaresi yönetim kuruluna aittir. Yönetim kurulu şirket esas sözleşmesinde yazılı bulunan şirketin amaç ve konusuna dahil bütün işlemleri yapma hakkını haizdir. Genel kurulunda yönetim kurulunun yetkilerine müdahale etme hakkı yoktur. Yönetim kurulunun görevlerinin başına yönetim görevi ve yetkisi yer alır. Dolayısıyla, yönetim kurulu ortaklığın işletme sahibi konumundadır. Yönetim kurulunun diğer bir önemli görevi ise hiç şüphesiz ki ortaklığı temsil etme görevi ve yetkisidir. Anonim ortaklığın dış ilişkide üçüncü kişilerle ilişkide bulunması yönetim kurulunun bu görevini gerçekleştirmesi ile mümkün olur. Ortaklık defterlerinin tutulması, genel kurul kararlarının icrası, ortaklığın bilançosu ile kar ve zarar hesabının yapılması, sermayenin arttırılması ya da azaltılması ile ilgili formalitelerin yerine getirilmesi de yönetim kurulunun diğer görevleri arasında sayılabilir. Bunlara ek olarak, ortaklığın tasfiyesinde ayrı bir tasfiye memurunun bulunmadığı hallerde, tasfiye memuru sıfatı ile malvarlığının tasfiyesi de yönetim kurulunun görevidir.

TTK'nın 336'ncı maddesi uyarınca, kanun veya ana sözleşmenin kendilerine yüklediği görevleri gereği gibi yerine getirmeyen yönetim kurulu üyeleri bu yüzden oluşan zarar nedeniyle ortaklığa, ortaklara ve ortaklık alacaklılarına karşı sorumlu tutulmuşlardır. Anonim şirket yönetim kurulu üyesinin sorumluluğu dendiğinde anlaşılması gereken öncelikle bu sorumluluğun kendilerine izafe edilip edilemeyeceğidir.

Yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunda geçerli olan prensip kusur sorumluluğu prensibidir. TTK'nın 338'inci maddesinde bu konuda bir kusur karinesi koyulmuştur. Bu maddeye göre, yönetim kurulunun bir kararına konu teşkil eden hususlardan doğan kusur karinesini çürütebilmek için yönetim kurulu üyesi karara olumsuz oy vermeli, bunu tutanağa geçirtmeli ve ayrıca durumdan denetçileri yazılı olarak haberdar etmelidir. Meşru mazereti nedeniyle toplantıya katılamayan üyenin de sorumlu tutulması mümkün değildir.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nin 10.07.2006 T. , 2005/8034 E., 2006/8210 K. Sayılı kararında ..."Yönetim Kurulu üyeleri TT'.nın 336'ncı maddesinde belirtilen hallerde ortaklığa ve ortaklık alacaklılarına karşı kusursuz olduklarını ispat etmedikçe müteselsilen sorumlu olurlar. Yani yönetim kurulu üyelerinin görevlerini ifaları sırasında bir zarar oluşmuşsa, bu zararın üyelerin kusurlu eylemi sonucu meydana geldiğinin kabulü gerekmektedir. Başka bir deyişle, Türk Ticaret Kanunu yönetim kurulu üyeleri için kusur esasına dayanan bir sorumluluk öngörmüş ve yönetim kurulu üyelerine aleyhine kusur karinesi kabul etmiştir..." demektedir.

TTK'nın 336'ncı maddesinden da anlaşılacağı üzere yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu sözleşmeye dayalı bir sorumluluktur. Yönetim kurulu üyelerinin kanun veya ana sözleşme ile kendilerine yüklenmiş olan görevleri gereği gibi yerine getirmemeleri ortaklık ile aralarındaki sözleşmenin ihlalini oluşturur. Yönetim kurulu üyeleri aynı zamanda görevlerinin ihlali nedeniyle oluşan zararlardan müteselsil olarak da sorumludurlar. Yani, davacı sorumlu yöneticilerin kusur derecelerine bakılmaksızın tazminatın tamamını birinden veya hepsinden talep edebilecektir. Buradan da sorumluluğun kişisel bir sorumluluk olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Başka bir deyişle, yönetim kurulunun organ olarak sorumluluğu söz konusu değildir, yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu söz konusudur. Yapılan fiil kural olarak yönetim kuruluna izafe edilse dahi yönetim kurulu organ olarak sorumlu tutulamayacaktır.

TTK'nın 336'ncı maddesinde beş bent halinde sayılan sorumluluk sebeplerine kısaca bir göz atalım:

1. Hisse senetleri bedellerine mahsuben pay sahipleri tarafından yapılan ödemelerin doğru olmaması.

Hisse bedelinin gerçeğe aykırı olarak ödenmiş gösterilmesi halinde ortakların ve ortaklık alacaklılarının zarar göreceği açıktır.

2. Dağıtılan ve ödenen kar paylarının gerçek olmaması.

Anonim ortaklıkta kar ancak safi kazançtan veya bu amaca tahsis edilmiş yedek akçelerden dağıtılabilir. Aksi takdirde yapılan kar dağıtımı sermayeden iade teşkil eder ve ortakların ve alacaklıların zarar görmesine neden olur.

3. Kanunen tutulması gereken defterlerin mevcut olmaması veya intizamsız tutulması.

Yukarıda da açıklandığı üzere yönetim kurulunun görevlerinden birisi de ortaklık defterlerinin tutulmasıdır. Maddeden açıkça anlaşıldığı üzere defterlerin hiç tutulmaması ya da kanuna aykırı olarak tutulması halinde yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu doğacaktır.

4. Genel kuruldan çıkan kararların sebepsiz yere yerine getirilmemesi.

Anonim Şirketin icra organının yönetim kurulu olduğunu belirtmiştik, bu nedenle de genel kurulun kararlarının icra edilmesi görevi de hiç şüphesiz ki yönetim kuruluna ait olacaktır. Yönetim kurulu üyeleri genel kurul kararlarını geciktirmeksizin ve kararın gereklerine uygun bir şekilde icra etmekle yükümlüdürler.

5. Kanunun veya sözleşmenin kendilerine yüklediği sair görevlerin kasden veya ihmal ile yerine getirilmemesi.

Yönetim kurulu üyeleri gerek kanunun gerekse sözleşmenin kendilerine yüklediği görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler, aksi davranış sorumluluk sebebidir ve ortaklığın bu nedenle gördüğü zararların yönetim kurulu üyeleri tarafından tazmin edilmesi gerekecektir.


--
Bu bülten Yıldırım Ercan grup yöneticisi tarafından "Muhasebe ve Mevzuat" grubu için yazıldı.

Gruba şuradan girebilirsiniz: http://www.xing.com/net/muhasebe/

Bültenin aboneliğinden çıkmak için şurayı tıklayın: http://www.xing.com/app/network?op=newsletterabo.unset&n...
ALINTI


Nerde isitsem Adini Gözlerim Gezir Seniiiii


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ay-maral-can.tr.gg
 
Anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin hukuki sor
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: