Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN

AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi Digg  Sosyal yer imi Delicious  Sosyal yer imi Reddit  Sosyal yer imi Stumbleupon  Sosyal yer imi Slashdot  Sosyal yer imi Furl  Sosyal yer imi Yahoo  Sosyal yer imi Google  Sosyal yer imi Blinklist  Sosyal yer imi Blogmarks  Sosyal yer imi Technorati  

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Xürremiler Herekatı ve Babek
Bir Sarkisin Sen
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
Murat Yıldırım Burçin Terzioğlu Düğün resimleri
MerHaba MerHaba :)
Hiphop - Rap Müzik Şarkı Sözleri
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 

En Baba 10 Yeşilçam Karakteri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir

MesajKonu: En Baba 10 Yeşilçam Karakteri   Ptsi Ekim 18, 2010 4:13 am

10. Şevket Altuğ: Süper baba
1943 doğumlu Şevket Altuğ, pek çok dizi ve filmde rol almış, sevilen bir oyuncumuz. Ama en çok bilinen iki rolü, Perihan Abla ve Süper Baba dizileriyle oldu sanırım. Zaten listeye girme sebebi de bu dizilerden biri, Süper Baba. Tam Yeşilçam diil, TV dizisi sayılmaz diyebilirsiniz, Şevket Altuğ’un babalığı için ama o kadar ekol olmuş bir dizi ki kendisi listeye almamak olmazdı, takdir edersiniz ki. Modern, boşanmış, fedakar, genç bir babayı canlandıran Şevket Altuğ, yeni nesil babaların bir örneği olarak ortaya çıkıyor ve bir babanın her zaman baba olacağını, çocuklarıyla olan tatlı ilişkisinde bizlere gösteriyor.

09. İhsan Yüce: Halk babası
1930 – 1991 yılları arasında yaşamış bu oyuncumuz, pek çok Türk filminde yan rollerden tanıdığımız bir sanatçıdır. Çok bilinmese de aslında sadece oyuncu değil, aynı zamanda şairdir. Kendisi bazen kötü ve cahil adamı oynamış olmakla birlikte, bazı filmlerde de babacan, halkın içinden, genellikle de balıkçı ya da mahalle esnafı rolünde bir baba karakteri olarak karşımıza çıkar.

08. Selim Naşit: Huysuz Baba
2000 yılında kaybettiğimiz, esasen tiyatro oyuncusu olan bu sanatçımız, en son Cem Yılmaz’ın “Her şey çok güzel olacak” filminde huysuz ve kaprisli baba rolüyle karşımıza çıktı ve o kadar güçlü bir oyunculukla canlandırdı ki karakterini, bu listede yer vermemek olmazdı! Kendisinin Türk sinemasında “baba” lakabıyla tanınan bir oyuncu olması da bu listedeki anlamını bir kez daha pekiştiriyor.

07. Ekrem Bora: Zengin baba
1932 doğumlu Ekrem Bora, önceleri yakışıklı jön rollerinde, hatta bazen kötü adam rollerinde gördüğümüz bir oyuncu. Fakat daha sonra, Yumurcak ve Ayşecik gibi serilerde, ve Öksüzler, Babaların Günahı gibi filmlerde karşımıza zengin ama sevecen baba olarak karşımıza çıkmaya başlamış ve listemize girmeye hak kazanmıştır. Çocuklarına madden ve manen her şeyi vermeye çalışan, alıştığımız zengin ama kötü klişesi yerine, zengin ama sıcacık kalbi olan bir babadır Ekrem Bora. Çocuklar ise genelde yıllar önce kaybettiği çocukları filandır ve onun zenginliğine tam zıt koşullardan gelirler. O yüzden bu zenginlik tezatı, sadece babayı değil, parayı da bulunca çocukları iyice bir buldumcuk yapar. Her seferinde gidilir onlara takım elbise ve ayakkabı alınır mutlaka.

06. Vahi Öz: Hacı baba
1911 doğumlu, 1969′da kaybettiğimiz Vahi Öz, yüzlerce filmde rol almıştır. Süt kuzuları, Hacı Baba, Kan Kardeşler gibi filmlerde oynadığı Hacı Baba rolüyle bilinir. Bu rolde, genellikle Adanalı, sert, kısıtlayıcı (ama komik) hacı baba karakterini başarıyla canlandırmıştır. Oğulları kendisinden yusuf yusuf korkar ve yaramazlık yaptıklarını kendisinden mütemadiyen türlü alavare, dalaverelerle saklamaya çalışır. Anne ise bu filmlerde hava yastığı görevi görür, hep araya giren, çocukların suç ortağı, şeker ve munis bir anne olarak dikkat çeker.

05. Erol Taş: Kötü baba
1926 – 1998 yılları arasında yaşamış bu başarılı oyuncumuz, Türk sinemasının kötü adamıdır. Oynadığı yüzlerce filmde hep kötü adam olmuş, halkı karakterine o kadar inandırmıştır ki, sokakta yürüdüğünde bile insanların tepkisiyle karşılaşır hale gelmiştir. Kendisi bildik anlamda bir baba değil, daha çok mafya babasıdır ve hep kötüdür, sevenleri ayırır, adam öldürür, uyuşturucu kaçırır, gazino patronu ise şarkıcısına hayatı zehir eder, kızları kandırır, tecavüz eder. Arada oynadığı “iyi” rollerle her rolü oynayabileceğini göstermiş olmasına rağmen, kötü rollere mahkum edilmiştir bi kere. Mafya babası da olsa babadır diyerek, bu iyi “kötü” oyuncumuza hakkını teslim ediyoruz!

04. Gazanfer Özcan: Munis baba
Bu yılın şubat ayında kaybettiğimiz Gazanfer Özcan, çok sevilen bir tiyatro ve sinema oyuncumuzdur. En son Avrupa Yakası dizinde canlandırdığı Tahsin Baba rolüyle, karısının sözünden çıkmayan, müşfik, tatlı bir baba tiplemesi yaratmış ve herkesin kalbini bir kez daha kazanmıştır.

03. Nubar Terziyan: Pamuk baba
1909 – 1994 yılları arasında yaşamış bu oyuncumuz, 400′ü aşkın filmde rol almıştır. Genelde yan rollerin, karakter rollerinin oyuncusu olan Terziyan, hep şeker, tatlı dilli, sevecen, munis bir pamuk amca tiplemesi çizmiştir. İster köşkün bahçıvanı, ister bir mahallenin esnafı, kendisi hep babacan bir karakter olmuştur. Bu tiplemede gülen gözlerinin ve şeker ifadesinin etkisi olduğunu düşünüyorum, zira o suratla “kötü” bir karakter ben düşünemiyorum şahsen.

02. Hulusi Kentmen: Tatlı – sert baba
1993′te bizlere veda eden bu büyük oyuncu, 300′e yakın filmde rol almıştır. Posbıyıkları ile her zaman tatlı-sert, tatlı-kaçık ama babacan ve şefkatli bir tip çizmiş, bazen fakir kızı evlat edinen zengin bir amca, bazen bir baba, bazen köşk sahibi, bazen zengin bir hasta olarak, kötüleri dövmüş, iyilere yardım etmş, onları ihya etmiş, onlara hep mirasını bırakmıştır. Hiçbir zaman Nubar Terziyan gibi baştan itibaren şefkat yumağı değildir o; arada kızan, bağıran çağıran, herkesin korktuğu ama içi sevgi dolu bir babadır Hulusi Kentmen.

01. Münir Özkul: Sevecen baba
1925 doğumlu bu büyük sanatçımız, halen hayatta olmasına rağmen, Demans hastalığıyla boğuştuğundan, 2003 yılından beri evinden çıkmayı ve insanlarla görüşmeyi reddediyor. 400 civarı filmde rol almış bu usta oyuncu, sıklıkla fakir ama gururlu, babacan, sevgi dolu, “insan” gibi insan tiplemeleri çizmiş, iyi karakterlerin büyük oyuncusu olmuştur. Neşeli günler, Gülen gözler, Bizim aile gibi filmlerdeki baba rolüyle hatırlayacağınız Özkul, oyunculuğuyla insanı sarsar, duygulandırır. Bu nedenle sözlerimizi Bizim Aile filminde, Münir Baba’nın, gelininin zengin, fabrikatör, kötü kalpli babasına attığı artık klasikleşmiş tiradıyla noktalıyoruz:
“Bak beyim, sana iki çift lafım var.koskoca adamsın.paran var, pulun var, herşeyin var.binlerce kişi çalışıyor emrinde.yakışır mı sana ekmekle oynamak.yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak. Ama nasıl yakışmaz.sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. hıh. Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim bey. Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm, ben, Yaşar usta. Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç birşey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme. Dokunma çocuklarıma. Dokunma oğluma. Dokunma gelinime. Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, Yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile.”

En Baba 10 Yeşilçam Karakteri
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Deep Freeze - Katil Noel Baba