Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bir Sarkisin Sen
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

Paylaş | 
 

 AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
AyMaRaLCaN
Admin
avatar

Üyelik tarihi : 11/06/08

Mesaj Sayısı : 12267

Rep Gücü : 29249

Rep Puani : 235


MesajKonu: AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ   Ptsi Ağus. 29, 2011 11:16 am

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
(25 Ağustos 2000 tarih ve 24152 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.)
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Hukuki Dayanak ve Tanımlar
Amaç ve kapsam

Madde l —Bu Yönetmeliğin amacı; Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlanmasına yönelik çalışmalar çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları hazırlık ve çalışmalarda iç koordinasyon ve uyumun plan ve programlara uygun olarak yönlendirilmesini ve yürütülmesini sağlamak üzere kurulan, Avrupa Birliği Genel Sekreterliğinin teşkilat ve görevlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.
Hukuki dayanak

Madde 2 —Bu Yönetmelik, 4587 sayılı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar

Madde 3 —Bu Yönetmelikte geçen;
Genel Sekreterlik: Avrupa Birliği Genel Sekreterliğini,
Genel Sekreter: Avrupa Birliği Genel Sekreterini,
Genel Sekreter Yardımcısı: Avrupa Birliği Genel Sekreter Yardımcısını,
Kanun : 4587 sayılı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu,
ifade eder.
İKİNCİ BÖLÜM
Görev ve Teşkilat
Genel Sekreterliğin görevleri

Madde 4 — Genel Sekreterlik; Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Dışişleri Bakanlığınca yürütülen dış ilişkilerin koordinasyonu ve katılım müzakereleri dahil tüm dış temas ve müzakereler çerçevesinde aşağıda belirtilen görevleri yürütür:
a) Avrupa Birliği müktesebatının üstlenilmesi amacıyla Genel Sekreterlik tarafından, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ile işbirliği halinde hazırlanacak Ulusal Program çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülecek iç uyum çalışmalarında plan ve programlara uygun olarak koordinasyonu sağlamak,
b) Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlanması amacıyla oluşturulacak kurul ve komitelerin sekretarya hizmetlerini yürütmek ve anılan kurul ve komiteler tarafından alınan kararların uygulanmasını yönlendirmek,
c) Hükümetin ve oluşturulacak kurul ve komitelerin kararları doğrultusunda gerekli araştırma ve incelemeleri yapmak,
d) Görev alanına giren konularda sözleşme ile yurt içi veya yurt dışında gerçek ve tüzel kişilere araştırma, etüt ve tercüme işleri yaptırmak,
e) Yerine getirmekle yükümlü olduğu hizmetlere ilişkin olarak tebliğ, genelge ve benzeri düzenleyici işlemleri Başbakanlık vasıtasıyla yapmak.
Teşkilat

Madde 5 —Genel Sekreterlik; İç Koordinasyon ve Uyum Komitesi ile Genel Sekreter, Genel Sekretere bağlı dört Genel Sekreter Yardımcısı ve Genel Sekreterliğe bağlı biri Personel, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı olmak üzere toplam yedi daire başkanlığından oluşur.
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcıları
Genel Sekreter

Madde 6 —Genel Sekreter, büyükelçi düzeyindeki Dışişleri Bakanlığı memurları arasından atanır. Genel Sekreter, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlanması alanında Genel Sekreterliğin kuruluş amacı doğrultusunda gerekli işbirliği ve iç koordinasyonun sağlanması ile görevlidir.
Genel Sekreter; İç Koordinasyon ve Uyum Komitesine başkanlık eder, Komitenin görevlerini etkili şekilde ifa etmesini sağlamak için uygun göreceği tedbirleri alır ve gerekli gördüğü hallerde Komiteyi toplantıya çağırır.
Genel Sekreter yardımcıları

Madde 7 —Kamu kurum ve kuruluşlarıyla yürütülecek işbirliği ve uyum çalışmalarında Genel Sekretere yardımcı olmak amacıyla; Dışişleri Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığından olmak üzere dört Genel Sekreter yardımcısı atanır.
Genel Sekreter yardımcılarının görev alanları Genel Sekreter tarafından belirlenir.
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Ana Hizmet Birimleri
Ana hizmet birimleri


Madde 8 —Genel Sekreterlik ana hizmet birimleri şunlardır: a) Siyasi İşler Dairesi Başkanlığı,
b) Tek Pazar ve Rekabet Dairesi Başkanlığı,
c) Tarım ve Balıkçılık Dairesi Başkanlığı,
d) Ulusal Program Dairesi Başkanlığı,
e) Sektörel ve Bölgesel Politikalar Dairesi Başkanlığı,
f) Ekonomik ve Mali Konular Dairesi Başkanlığı,
g) Personel, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı
Avrupa Birliği ile ilişkilerdeki gelişmelerin gerektireceği ihtiyaçlar doğrultusunda ana hizmet birimlerinin görev tanımları ve bu birimler arasındaki görev dağılımı Genel Sekreter tarafından yeniden düzenlenebilir.
Siyasi İşler Dairesi Başkanlığı

Madde 9 —Siyasi İşler Dairesi Başkanlığı; adalet ve içişleri alanında tam üyelik perspektifinde sürdürülecek iç çalışmaların koordinasyonunun sağlanması, özel sektör, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler ile temasların yürütülmesi, Avrupa Birliği Danışma Kurulunun sekretarya hizmetlerinin sağlanması, Avrupa Birliği alanında faaliyet gösteren akademik kurumlar ile vakıf ve derneklerle işbirliği ve koordinasyonun temini, iç ve dış kamuoyunun aydınlatılmasının ve bilgilendirilmesinin sağlanması, enformasyon, tanıtım, sözcülük ve eğitim-staj faaliyetlerinin sürdürülmesi ile görevlidir.
Tek Pazar ve Rekabet Dairesi Başkanlığı

Madde 10 —Tek Pazar ve Rekabet Dairesi Başkanlığı; Avrupa Birliği tek pazarı çerçevesinde malların ve kişilerin serbest dolaşımı, teknik mevzuat, fikri ve sınai mülkiyet hakları, kamu ihaleleri, tüketicinin korunması, rekabet ve Devlet yardımları konularının yanı sıra Türkiye’nin Avrupa Birliği programlarına katılımı ile ilgili her türlü çalışmayı izlemek, değerlendirmek ve gerekli koordinasyonu sağlamakla görevlidir.
Tarım ve Balıkçılık Dairesi Başkanlığı

Madde 11 —Tarım ve Balıkçılık Dairesi Başkanlığı; Avrupa Birliğinin ortak tarım ve balıkçılık politikalarına ilişkin gelişmeleri izlemek, üyelik hedefi çerçevesinde ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tarım (balıkçılık dahil) ürünlerinin serbest dolaşımının sağlanması amacıyla, Ortak tarım ve balıkçılık politikalarına uyuma yönelik olarak, tarım ve balıkçılık ile ilgili olarak sürdürülen çalışmaları izlemek, değerlendirmek, yönlendirmek ve gerekli iç koordinasyonu sağlamakla görevlidir.
Ulusal Program Dairesi Başkanlığı

Madde 12 —Ulusal Program Dairesi Başkanlığı; Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlanmasına yönelik olarak hazırlanacak Ulusal Programın iç koordinasyonunun temini, Ulusal Programda öngörülen hedef ve önceliklerin, kalkınma planları ve yıllık programlarda yer alan politika, hedef ve ilkelere uygun olarak izlenmesini, yönlendirilmesini ve yürütülmesini sağlamak ve ayrıca, İç Koordinasyon ve Uyum Komitesinin sekretarya hizmetlerinin yürütülmesi ile görevlidir.
Sektörel ve Bölgesel Politikalar Dairesi Başkanlığı

Madde 13 —Sektörel ve Bölgesel Politikalar Dairesi Başkanlığı; hizmetler (kamu ihaleleri ve mali hizmetler hariç), sanayi politikası ve küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, ulaştırma, çevre, enerji, telekomünikasyon, bilgi teknolojileri, araştırma-geliştirme, kültür ve görsel-işitsel, istihdam, sosyal politikalar ve bölgesel politikalar konularında Avrupa Birliğindeki gelişmelerin izlenmesi, değerlendirilmesi ve bu sektörlerde Avrupa Birliği politikalarına uyumun sağlanması amacıyla kamu kurum ve kuruluşları arasında gerekli koordinasyonun sağlanması ile görevlidir.
Ekonomik ve Mali Konular Dairesi Başkanlığı

Madde 14 —Ekonomik ve Mali Konular Dairesi Başkanlığı; Avrupa Birliğine üyelik çerçevesinde, ekonomik ve parasal birlik, istatistik, mali hizmetler ve sermayenin serbest dolaşımı, mali yardımlar ve projeler, vergilendirme, bütçe ve mali kontrol, şirketler hukuku ve kişisel verilerin korunması, dış ekonomik ilişkiler ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından sürdürülmekte olan çalışmaların izlemesi, değerlendirilmesi, yönlendirilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlaması ile görevlidir.
Personel, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı

Madde 15 —Personel, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı; Genel Sekreterliğin, insan gücü planlaması ve personel politikası ile ilgili çalışmaları yapmak, personel sisteminin geliştirilmesi ile ilgili tekliflerde bulunmak, personelin atama, özlük, emeklilik ve benzeri işlemlerini yürütmek, eğitim planını hazırlamak, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programlarını düzenlemek ve uygulamak, gerekli araç, gereç ve malzemenin temini ile ilgili hizmetleri yürütmek, ihtiyaç duyulan bina ve arazinin kiralanma, satın alma işlemlerini yürütmek, mali işlerle ile ilgili işlemleri yürütmek, temizlik, aydınlatma, ısıtma, bakım, onarım ve taşıma hizmetlerini yapmak, sosyal tesislerin kurulması ve yönetimi ile ilgili hizmetleri düzenlemek ve yürütmek, personelin ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak, haberleşme, genel evrak ve arşiv hizmet ve faaliyetlerini yürütmek, süreli evrakın zamanında işleme konulmasını sağlamak, ihtiyaç duyulacak tercüme, dokümantasyon ve bilgi işlem hizmetlerini sağlamak, Genel Sekreterin direktif ve emirlerini ilgililere duyurmak ve işlemlerini takip etmek, Genel Sekreterliğin iç ve dış protokol hizmetlerini yürütmek, Genel Sekreterliğe ait hizmet yerleri ile ilgili güvenlik tedbirlerini almak ve yürütmek, buralara giriş ve çıkışları düzenlemek ve verilecek diğer görevleri yapmakla görevlidir.
BEŞİNCİ BÖLÜM
Son Hükümler
Yürürlük

Madde 16 —Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme

Madde 17 — Bu yönetmelik hükümlerini Genel Sekreterliğin bağlı olduğu Bakanlık yürütür.

alinti

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ay-maral-can.forum-aktiv.com
 
AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: