Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN 
AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi digg  Sosyal yer imi delicious  Sosyal yer imi reddit  Sosyal yer imi stumbleupon  Sosyal yer imi slashdot  Sosyal yer imi yahoo  Sosyal yer imi google  Sosyal yer imi blogmarks  Sosyal yer imi live      

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Azerbaycan Bayragi
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Bir Sarkisin Sen
Xürremiler Herekatı ve Babek
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 
 

 Piyes Yazma Sanatı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
AyMaRaLCaN
Admin
avatar

Üyelik tarihi : 11/06/08

Mesaj Sayısı : 12267

Rep Gücü : 29249

Rep Puani : 235


MesajKonu: Piyes Yazma Sanatı   Cuma Ağus. 12, 2011 4:51 pm

Piyes Yazma Sanatı
ÖNERME

• Sözcüklerle gelişi güzel yanlış dökülmüş iyi kurgulanmamış bir önerme ile yola çıkan yazar amaçsız diyalog hatta eylemle zaman ve mekan doldurur. Çünkü önermesi yoktur belirlenmemiştir. (s 12)

• Yakın biçimde belirlenen bir önermede üç unsur vardır: karakter çatışma sonuç (s 14)

• Bununla beraber bir de inanç olması gerekir. Ve inanç piyeste kanıtlanmak zorundadır.

• Bir piyeste ne kadar çok açıklama varsa piyes o kadar başarılı olur. Yani bir eylemde bulunan (cinayet işleyen) çevresi fizyolojisi, psikolojisi ve inançları konusunda açıklama yeterli olmalıdır. (s 22)

• Egri’nin önerme konusunda söyledikleri zihnimde belirginlik kazanıyor. Son yaptığım çalışmalarda önermenin belirginleşmesinin karakterlere yansıdığını ve karakterin yaşamasına olanak sağladığını gördüm. Hatta karakter kendi diyalogunu yaratıyor.

KARAKTER
• İyi bir karakter üç boyutlu olmalıdır fizyolojik sosyolojik ve psikolojik (s 41)

Çevre

• Bir karakter kendi fiziksel yapısı ile çevrenin üzerinde yaptığı etkilerin toplamıdır. (s 54)

Karakterin gelişimi
• Eğer herhangi bir nedenle yaşamını sürdürme doğrultusunda karakter için yazarın belirlediği yol dışında başka bir yol olduğu düşüncesi doğarsa o piyes ya da senaryo başarısızdır. (s 63)
• Senarist, karakterin kendi alın yazısını, karakterin yazmasına izin vermelidir.
• Bir karakter kimliğini çatışma sırasında ortaya koyar. Çatışma bir kararla başlar. Karar ise, piyesin dayandığı önermeden doğar. Karakterin kararı zorunlu olarak bir başka – söz konusu karaktere karşı bir düşman olan karakterin kararını harekete geçirir. İşte piyesin önceden saptanan yol boyunca yürüyüp varış noktasına ulaştıracak yazgısını belirleyende bu birbirinden doğan karakterlerdir. Önceden saptana yol piyesin dayandığı önermedir. Piyesin yazgısı ise bu önermenin kanıtlanmasıdır. (s 65)
• Piyesin sonunda cinayet işleyecek kişinin canilik tohumları ya da olasılığı bulunmalıdır. (s 71)
•Olay örüntüsü ya da karakter hangisi

• Esinli olsun olmasın, bir yazar yapıtını karakter üzerine kuruyorsa bilinçli ya da bilinçsiz, hem gittiği yol hem de benimsediği ilke doğru demektir. Önemli olan yazarın ne söylediği değil ne yaptığıdır. Yazar ilkin eylemi planlamışta olsa, her büyük yazınsal yapıt karakterden doğup gelişir. Karakter yaratılır yaratılmaz, egemenliği ve önceliği ele geçirir. Bu yüzden de eylemi, onlara uyacak doğrultuda yeniden biçimlendirmek zorunluluğu başgösterir.
• Eğer bir karakterin kişiliğinde yalnız çevresini değil kalıtımını, sevdikleriyle sevmediklerini, hatta doğduğu yörenin iklimini yansıttığını belirtirsek, durumları düşünmekte güçlük çekmeyiz. Durumlar karakterin doğasında vardır. (S 95)
• Olay örüntüsünü yaratan karakterdir karakteri yansıtan olay örüntüsü değildir.(s 95)

Eksen karakter • Eğer bir kimse eksen karakter olacaksa, yaşamda her zaman her şeyin üstünde tuttuğu, bir takım istekleri, ilkeleri olmalıdır. Öç almak, onur, tutku vb. gibi
• İyi eksen karakter yaşamını tehdit eden son derece ciddi bir tehlike ile karşı karşıya bulunmalıdır. (S111)
• Eksen karakter eksen karakter olmak istediği için eksen karakter olmaz. Eksen karakter yalnızca içsel ya da dışsal bir zorunluluğun baskısı ile eyleme itildiği için eksen karakter olur. (s112)

Karakter dağılımı
• Karakterlerin gelişimin yokluğu, çatışmanın yokluğunu, çatışmanın yokluğu da seçtiğiniz karakterlerin olaylar örüntüsü içinde iyi dağıtılmamış olduğunu gösterir. (s120)

Karşıtların birliği

• Karakterler açısından gerçek karşıtların birliğinde uzlaşmaya yer yoktur. (s121)
• Önermenizi saptadıktan sonra en iyisi –gerekirse sınamadan geçirerek- piyesinizde yer vereceğiniz karakterlerin aralarında karşıtların birliği var mı yok mu ilk işiniz bunu belirlemek olmalıdır. Eğer söz konusu karakterleri karşı karşıya getiren bu güçlü, bu koparılması olanaksız bağ olmazsa, piyesinizdeki çatışma da hiçbir zaman doruk noktasına ulaşamaz. (s127)

ÇATIŞMA

Gelişme
• Gelişmeli çatışma, açık seçik önerme ile yerli yerine oturtulmuş üç boyutlu ve aralarında sıkı bağlar bulunan karakterlerin örüntüsüdür.(s168)
• Gerilim uzlaşmaz karakterlerin kıran kırana savaşı ile elde edilir. Önerme, amacı göstermeli; karakterde eski yunan tiyatrosunda “yazgı”nın yaptığı gibi bu amaca doğru itilmelidir.(s171)
• Tiyatro yaşamın imgesi değil özüdür. Olayları yoğunlaştırarak özetleyemezsiniz. İnsanlar gerçek yaşamda huzuesuzluk yaratan nedenleri bir kerecik olsun ortadan kaldırmayı düşünmeden gece gündüz dırlaşır hırlaşır durur. Bu olguyu tiyatroda kuru gevezeliğe, laf ebeliğine kaçmadan, yoğun bir anlatımla sunmalıdır.(s173)
• Her karakterin yaşamında açıklıkla belirlenmiş bir önerme vardır. Bu karakterler istediğini bilmekte ve onlar için savaşmaktadırlar.(s176)
• Genel önerme dışında bir de her karakter için belirlenmiş bir önerme vardır. Onu yansıtan ona ve davranışlarına belirginlik sağlayan, itici güç olan bir önerme.
• Gelişmeli çatışma, belirgin olarak saptanmış bir önerme ile üç boyutlu karakterlerin yarattığı karşıtların birliği demektir.(s177)

Dönüşüm
• Bir piyeste çatışmayı bir başka çatışma izler her yeni çatışmada bir öncekinden daha gerilimli daha güçlüdür. Piyes, amaçlarına erişmek için çabalayan karakterlerin yarattıkları çatışmanın itilmesiyle ileri doğru hareket eder. ulaşmak istenen amaç önermenin kanıtlanmasıdır.(s182)
• Piyesin rahat hareket etmesi için çatışmanın çatışmayı doğurması gerekir.
• Saldırı ve karşı saldırı çatışma yaratmanın en dolaysız en kestirme yoludur. Bununla birlikte seyirciyi yormadan, sonuca aşırı aşırı hızla gitmeyi göze almadan bir piyesin başından sonuna dek bu yönteme başvuramazsınız.(s182)

Saldırı noktası

• Bir piyes içindeki karakterlerden en az birinin yaşamında bir dönüm noktasına geldiği yerden başlamalıdır.
• Bir piyes çatışmayı hızlandıracak bir kararla başlamalıdır.
• Elverişli saldırı noktası, bir piyesin hemen başlangıcında, dirimsel önemdeki bir şeyin tehlikede olduğu noktadır.(s190)
• Piyes içindeki karakterlerin iyi dağılımı ve karşıtların birliği çatışmayı yaratır. Saldırı noktası, çatışmayı harakete geçirir.(193)

Kriz, düğüm/doruk nokta, çözüm

• Tehlike = kriz; tehlikenin gelişmesi, tehlikenin doruk noktaya çıkması = düğüm; tehlikenin sona ermesi = sonuç (ölüm ya da kalım gibi)
• Ne başlangıç vardır ne de son. Doğada her şey sürüp gitmektedir. Böyle olduğu içindir ki, bir piyeste başlangıç olarak karşımıza çıkan, bir çatışmanın başlangıcı değil doruk noktaya doğru oluşum sürecidir. Bir karar verilmiştir. O kararı veren karakter içsel bir doruk naktaya tırmanmıştır. Verdiği karara göre hareket eder. böylece bir çatışmaya gelişmeye başlar. Gelişme sırasında değişikliğe uğrar çatışma, giderek krize dönüşür, sonra düğüm/doruk nokta halini alır.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ay-maral-can.forum-aktiv.com
 
Piyes Yazma Sanatı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Abartisiz Atis Serbest-
Buraya geçin: