Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN

AnasayfaGüncel KonularGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Cuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Cuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Cuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Cuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Cuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Cuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Cuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Cuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Cuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi Digg  Sosyal yer imi Delicious  Sosyal yer imi Reddit  Sosyal yer imi Stumbleupon  Sosyal yer imi Slashdot  Sosyal yer imi Furl  Sosyal yer imi Yahoo  Sosyal yer imi Google  Sosyal yer imi Blinklist  Sosyal yer imi Blogmarks  Sosyal yer imi Technorati  

www.ay-maral-can.forum-aktiv.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Azerbaycan Bayragi
Bir Sarkisin Sen
Xürremiler Herekatı ve Babek
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
MEN TELESMİREM Semed Vurgun ..1954
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
Murat Yıldırım Burçin Terzioğlu Düğün resimleri
MerHaba MerHaba :)
Hiphop - Rap Müzik Şarkı Sözleri
Yeni Büyük Kalp Gif'leri Arşivi 3, Küçük Kalpler, Küçük Hareketli Kalpler, Küçük PNG Kalpler, Küçük Sayfa süsleme Kalpleri, Minik Kalpler, Kırmızı Minik Kalpler, HAreketli

Paylaş | 

Çekirdeksiz Nar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
AyMaRaLCaN
Admin

Rep Gücü : 29249

Rep Puani : 235

MesajKonu: Çekirdeksiz Nar   Perş. Ağus. 11, 2011 5:45 pm

Gazipaşa tarım ilçe müdürü Aslan: Çekirdeksiz nar Gazipaşa'nın 400 rakım ve üzeri tüm bölgelerinde yetişiyor. Ürün geliştirme araştırma sürüyor tatlı ve sulu özellikleriyle çekirdeksiz narı tüketiciler tercih ediyor.

Selçuk Uysal - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Temmuz ayında açıklanan havza bazlı üretim ve destekleme programında henüz yer almayan çekirdeksiz nar Türkiye'de sadece Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde yetişiyor ve tüketicilerin büyük ilgisini çekiyor.

Gazipaşa Tarım İlçe Müdürü Hasan Aslan Gazipaşa'nın 400 rakım ve üzeri tüm bölgelerinde yetişen çekirdeksiz nar üzerinde yapılan geliştirme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Çekirdeksiz narın tanıtımı için dört seneden bu yana 21 - 22 Ekim tarihleri arasında ''Geleneksel Nar Festivali'' düzenlediklerini anlatan Aslan iç piyasanın ihtiyacını karşıladığını ve çekirdeksiz narda son yıllarda iç pazara yönelik üretim artışı yaşandığını söyledi.

Aslan ''Gazipaşa'da üretilen narın yaklaşık yüzde 80'i çekirdeksiz. 1200 dekar alanda yıllık 2 bin ton üretim gerçekleşti'' dedi.

Geleneksel Nar Festivalinde bu yıl ilk kez ''Nar Güzeli'' seçileceğini bildiren Aslan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinin de festival kapsamında üreticiye nar semineri vereceğini açıkladı.

Gelirinin büyük kısmını tarımsal faaliyetlerden sağlayan Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde hıyar ve taze fasulye izliyor.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan havza bazlı üretim ve destekleme programına alınan 16 ürün arasında Gazipaşa'da yüksel rekoltede üretilen muz ve nar bulunmuyor.

Gazipaşa Tarım İlçe Müdürü Hasan Aslan çiftçilerin bir arada hareket etmesi ve örgütlenmeyle mümkün olacağını belirtiyor.

ÇEKİRDEKSİZ Mİ?

Çekirdeksiz nar tanışanlar tercih ediyor. Narın diğer türlerden daha tatlı olması da ayrıca tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Nar meyve suyu hammaddesi olarak veya ilaç endüstrisinde kullanılıyor.

Dünyada üretilen 2 milyon ton narın 106 bin tonu Türkiye'de yetiştiriliyor ve uluslararası piyasalardaki talebe yetişebilmek için sürekli üretim alanlarında artış görülüyor.

Türkiye Ukrayna ve Yunanistan.

Türkiye'de yaygın olarak yetiştiriciliği ve ihracatı yapılan nar çeşidi ise Hicaznar. Bu çeşit kırmızı kabuğu taşımaya ve muhafazaya uygunluğu ile de üstünlük sağlıyor.

Ancak son yıllarda yumuşak çekirdekli yeni çeşitlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. Bu amaçla Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce (BATEM) yürütülen ıslah çalışmaları sonucunda yukarıda belirtilen özelliklere sahip oldukça verimli ve kaliteli nar çeşitleri geliştirildi.

Henüz az miktarda yetiştirilen yumuşak çekirdekli narın üretiminin hızla artması ve tüketicilerin daha çok tercih etmesi bekleniyor

alinti

Kullanıcı profilini gör http://ay-maral-can.forum-aktiv.com

Çekirdeksiz Nar
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası